Salonda takım sporu yapan (Voleybol, Hentbol, Badminton) Erkek Milli Takım sporcuları ile salonda ferdi spor yapan (Judo, Tekwando, Cimnastik) Erkek Milli Takım sporcularının durumluk kaygılarının karşılaştırılması
The comparison of the state anxiety of sportsman of (Volleyball, Handball, Badmington) National Team, playing sports as in team in sports hall, and the sportsman of (Judo, Taekwando, Gymnastics) National Team, playing sports as individually in sports hal
  1. Tez No: 115352
  2. Yazar: KÜRŞAD HAN DÖNMEZ
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. MEHMET GÜÇLÜ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
ÖZET Bu çalışmanın amacını,“Salonda takım sporu yapan voleybol, hentbol, badminton Erkek Milli Takım sporcuları ile salonda ferdi spor yapan judo, tekwando, cimnastik Erkek Milli Takım sporcularının durumluk kaygılarının karşılaştırılması”konusu belirlemektedir. Bu çalışmada veri toplama tekniği olarak“anket survey”tekniği kullanılmıştır. Deneklerin görüşleri anket yoluyla belirlenmiştir. Araç olarak, 20 maddelik“Durumluk Kaygı Envanteri”testi (State Anxiety Invertory) ve 7 maddelik kişisel bilgi sorularından oluşmaktadır. Anket, voleybol, hentbol, badminton, judo, tekwando, cimnastik Erkek Milli Takım sporcularından 200 sporcuya uygulanmıştır. Verilerin istatistiksel analizinde SPSS paket proramı kullanılmıştır. Hesaplamalarda frekans, yüzde, standart sapma, ortalama, t testi, One-way ANOVA testi uygulanmıştır. Değerlendirmede anlamlılık düzeyi.05 olarak kabul edilmiştir. Araştırmanın sonuçlarına göre; - Ferdi ve takım sporu yapan Erkek Milli Takım sporcuları arasında en yüksek kaygı x = 63.24 ile voleybolcularda, en düşük kaygı ise x = 59.34 ile judocularda görüldüğü bulunmuştur. - Ferdi spor yapan Erkek Milli Takım sporcularının %57.3' ü ünversite mezunu veya üniversitede okuyor, takım sporu yapan Erkek Milli Takım sporcularının %63.3' ünün üniversite mezunu veya üniversitede okuduğu bulunmuştur. - Ferdi ve takım sporu yapan Erkek Milli Takım sporcular arasında en yüksek kaygı x = 63.30 ile 17 ve üzeri yaş grubunda, en düşük kaygı x = 59.12 ile 7-10 yaş grubunda, spora başlayan sporcularda bulunmuştur. - Ferdi ve takım sporu yapan Erkek Milli Takım sporcular arasında en yüksek kaygı X = 62.39 ile üniversitede okuyan veya mezun olanlarda, en düşük kaygı ise x - 57.00 ile ilkokul mezunu sporcularda bulunmuştur. - Ferdi ve takım sporu yapan Erkek Milli Takım sporcuların anneleri arasında arasında en yüksek kaygı X = 65.50 ile üniversite mezunu annelerde, en düşük kaygı ise x = 59.43 ile lise mezunu annelerde bulunmuştur.- Ferdi ve takım sporu yapan Erkek Milli Takım sporcuların babalan arasında en yüksek kaygı X = 62.76 ile ortaokul mezunu babalarda, en düşük kaygı ise X - 60,64 ile lise mezunu babalarda bulunmuştur. Yapılan çalışmaya göre, ferdi ve takım sporu yapan erkek Milli Takım sporcularının kaygı puanları arasında anlamlı bir farklılık bulunamamıştır. Elde ettiğimiz bu sonucu destekleyen birçok çalışma yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The subject,“ The comparison of the state anxiety of sportsmen of volleyball, handball and badmington National Team, playing sports as in team in sports hall, and the sportsmen of judo, teakwando and gymnastics National Team, playing sports as individually in sports hall ”defines the aim of this study. In this study, the method“ questionnaire survey ”have used as data collection method. The opinion of the test subjects obtained by means of questionnaire. The State Anxiety Invertory test, consists of 20 item, and Personal information questions, consists of 7 item, have formed as means. The questionnaire has applied 200 sportsmen in National Team of volleyball, handball, badmington, judo, teakwando and gymnastics. SPSS packet program has been used for statistical analysis of data. In calculations, frequency, percentage, standart deviation, average, t-test and One-way ANOVA test have been applied. In evaluation, meaningfulness level has been accepted as 0,05. According to the results of the research; - Among the National Team male sportsmen, playing sports as individually and as in team, it has been obtained that volleyball sportsmen have highest anxiety with x = 63,24 and judo sportsmen have lowest anxiety with x = 59,34. - It has been obtained that National Team male sportsmen, playing sports as individually, have university degree or still in university with the percentage of %57,3 and also National Team male sportsmen, playing sports as in team, have university degree or still in university with the percentage of %63,3. - Among the National Team male sportsmen, playing sports as individually and in team, it has been obtained that 17 and over 17 age group has highest anxiety with x = 63,30 and on the other hand, 7-10 age group,beginning stage of the sport, has lowest anxiety with x =59,12. - Among the National Team male sportsmen, playing sports as individually and as in team, it has been obtained that sportsmen, still in university or have an university degree, have highest anxiety with x = 62,39 and sportsmen, have a primary school degree have lowest anxiety with x = 57,00.- Among the mothers of male sportsmen, playing as individually or as in team, in National Team, it has been obtained that mothers, having university degree, have highest anxiety with x =65,50 and at the same time, mothers, having high school degree, have lowest anxiety with x =59,43. - Among the fathers of male sportsmen, playing as individually or as in team, in National Team, it has been obtained that fathers, having secondary school degree, have highest anxiety with x =62,76 and at the same time, fathers, having high school degree, have lowest anxiety with x =60,64. According to the this survey, it can not be observed a certain differences among the anxiety value of the male sportsmen, playing as individually or as in team, in National Team. There have been many studies that support these obtained results.