Yüzme, paletli yüzme ve atletizm branşlarındaki bazı sporcuların anksiyete ve depresyon durumları ile reaksiyon zamanlarının belirlenmesi ve karşılaştırılması
Defining and comparison of the state of anxiety, depression and reaction times in some of the athletes in branches of swimming, monofin swimming and athletics
- Tez No: 115353
- Danışmanlar: PROF. DR. FERHUNDE ÖKTEM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sporcu Sağlığı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 1176
Özet
ÖZET Yavuz, H. U., Yüzme,paletli yüzme ve atletizm branşlarındaki bazı sporcuların anksiyete ve depresyon durumları ile reaksiyon zamanlarının belirlenmesi ve karşılaştırılmaları. Bu araştırma depresyon ve anksiyetenin reaksiyon zamanı üzerindeki etkisini belirlemek ve her üç değişkenin birbirleriyle olan ilişkilerini araştırmak için planlanmıştır. Araştırmaya üniversite öğrencisi veya üniversiteden mezun olmuş, yüzme-paletli yüzme ve atletizm sporları ile uğraşan her iki branştan da 25er erkek ve 25er bayan toplam 100 sporcu katılmıştır. Araştırma verileri Ankara'da Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü'ne bağlı Anıttepe Kapalı Yüzme Havuzu ve Naili Moran Atletizm Sahası'nda toplanmıştır. Araştırmaya katılan sporculara 19 soruluk yan yapılandırılmış bilgi formu, Spielberger'in Durumluk ve Sürekli Anksiyete Envanteri, Beck Depresyon Envanteri ve Donders Reaksiyon Zamanı Testi uygulanmıştır. Verilerin değerlendirilmesinde Student' t testi, tek yönlü varyans analizi, Pearson momentler çarpımı korelasyon analizi, Spearman Rank korelasyon analizi, Khi-kare testi, Fisher exact testi ve iki yönlü varyans analizi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Yavuz, H. U:, Defining and comparison of the state of anxiety, depression mask- reaction times in some of the athletes in branches of swimming, monofin swimming and athletics, This study was planned to define the effects of depression and anxiety on the reaction time and the impact of these three variables on each other. 25 female and 25 male athletes in the branches of swimming-monofin swimming and athletics, in total 100 athletes who are university students or graduated from university participated in the study. Research data was gathered in Amttepe indoor swimming pool and Naili Moran Athletics field. A knowledge form of 19 questions, Spielberger's Trait- State Anxiety Inventory, Beck Depression Inventory and Bonders Reaction Time Test were applied to all participants. Student's t Test, One Way ANOVA, Pearson Moment Product Correlation Analysis, Spearman Rank Correlation Analysis, Khi-square Test, Fisher Exact Test and Two Way ANOVA were performed for evaluating the data. As a result, the mean of trait anxiety scores of female athletes was found higher than the male athletes (p< 0.05). No relation between state-trait anxiety, depression and simple, choice and discrimination reaction times was found.