Halk kütüphanelerinin mekansal organizasyonu
- Tez No: 7712
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TÜLİN SAĞLAMTUNÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgi ve Belge Yönetimi, Information and Records Management
- Yıl: 1989
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kütüphanecilik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 210
Özet
ÖZET Eğitim doğumdan ölüme dek süren kesintisiz bir süreçtir. Okul öncesi, okul ve okul sonrası eğitim süreçlerinde eğitimin sürekliliğini sağlayan en önemli kurum kütüphanedir. Kütüphane beş ana unsurun bileşiminden oluşur. Bunlardan biri de binadır. Fiziksel çevre niteliklerinin insan davranışlarına yaptığı etkiler dikkate alınırsa, halk kütüphanelerinin, halkın büyük bir istekle kullanabileceği, personelin verimli bir hizmet verebileceği, kütüphanenin amaç ve işlevlerine uygun bir mekansal organizasyona sahip olacak biçimde planlanmaları gerekir. Bu gerek doğrultusunda, problemin sistematik bir yaklaşımla ve planlama-programlama-tasarlama-gerçekleştirme-donatım ve kullanım aşamaları içinde ele alınması zorunludur. Problem ve problemin bileşenleri incelenirken gözönünde bulundurulması gereken en önemli konu, halk kütüphanelerinin, öğrencilerin zaman zaman ödevlerini yapabilmek amacıyla kullanmak zorunda kaldıkları birer kitap deposu olmayıp çok amaçlı birer sosyo-kültürel kurum olmaları gereğidir.VI Bu nedenle, bina ile ilgili ihtiyaçların saptanmasında probleme, salon, oda, masa, iskemle ihtiyacı yerine, yaratılması gereken bir kültür ortamı ihtiyacı olarak bakılması zorunludur. Ülkemizde halk kütüphanesi olarak yapılan binalarda genellikle tip projeler veya bunların varyasyonları uygulanmaktadır. Bu uygulamalar incelendiğinde, binaların kullanışsız, çekicilikten, sevimlilikten ve kültürümüzü simgelemekten uzak, savunulması olanaksız yapılar oldukları görülmektedir. Ankara'nın üç büyük halk kütüphanesinde ortaya çıkan bulgular da bu görüşleri desteklemektedir.. Problemin ele alınışında, öncelikle, bir halk kütüphanesinin nerede, kimler için, hangi amaçlarla ve hangi ihtiyaçlara yönelik olarak yapılacağının belirlenmesi önem kazanmaktadır. Tip proje ve binalar yerine, bu çalışmada belirlenen kavramlara ve yaklaşımlara uygun olarak önerilen temel ihtiyaç programı yöre ve çevre verilerine göre düzenlenerek uygulanmalı ve kullanım aşamasında yapılacak değerlendirmelere göre yeniden ele alınarak geliştirilmelidir.
Özet (Çeviri)
VI 1 SUMMARY Education is a process which continues from birth to death. In this process the most important institution is the library which provides the continuity of education in the preschool, school and after school periods of life. A library is a compound of five components. One of these components is the building. By taking care of the effects of the physical environment on the human behaivour, the public libraries must be planned as to have a suitable space organization which performs well with the aims and the functions of the library in which the staff can be productive and the public may feel itself comfortable. With this conception the problem should be held on with a systematic approach comprises planing - programming - designing product ing - furnishing and using phases. Analysing the problem it should never be forgotten that the public libraries are not the book storages which the students have to use for preparing their homework but multipurpose socio-cultural institutions. For this reason determining the needsVI 11 the problem must be held on as the need of a cultural medium instead of the needs of rooms, tables, chairs, etc. For the public library buildings in our country generally standard projects and buildings or their variations are being used. It can be easily seen that those buildings are unserviceable, insufficient, unattractive and far from symbolizing our culture. Observations in three main public library buildings in Ankara support this point of view. Approaching to solve the building problem of a public library it is important to take care about in where, for whom, for which aims and needs this library will be organized. Instead of standard projects and buildings new studies should be done. For preparing a programme for a new public library building the standard programming process, which is proposed in this study, may be used by organizing in accordance with the environmental conditions.