Farklı yaş gruplarındaki bireylerde detraining etkilerinin incelenmesi
Investigate the effects of detraining indifferent age groups
  1. Tez No: 115358
  2. Yazar: NİHAT AYÇEMAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FÜSUN TORAMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Öğretimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
ÖZET Araştırmalar, egzersiz ve spor programıyla kazanılan yararların, antrenman sıklık ve yoğunluğundan çok, süreklilik ve düzenlilik özelliklerine bağlı olduğunu vurgulamaktadır. Bu çalışma; iki farklı yaş grubunda yer alan yaşlı bireylerde, detraining dönemin, fonksiyonel fiziksel uygunluk parametrelerine etkisini araştırmak üzere planlanmıştır. Araştırmaya; Antalya Huzurevinde yaşayan, bilişsel işlev puanı 20, mobilite puanı 14 ve fiziksel aktivite puanı 15 üzerinde olan, aerobik/kuvvet antrenmanına ve fonksiyonel fiziksel uygunluk testlerine katılmasında sağlık yönünden engeli olmayan, günlük yaşam aktivitelerinde bağımsız, 21 yaşlı birey (17 erkek, 4 bayan) gönüllü olarak katılmıştır. Bireylere, antropometrik ölçümler ve fonksiyonel fiziksel uygunluk testleri(30 sn. süreyle sandalyeye oturup kalkma, kol bükme, 6 dakika yürüme, sandalyede otur-eriş, sırt kaşıma, çeviklik/dinamik denge testi) yapılmıştır. Antrenman öncesi alınan ölçümler, 9 haftalık antrenman bitiminde ve detraining dönemin 2. 4. ve 6. haftalarında tekrarlanmıştır. Birim antrenmanda, 10 dak. ısınma, 20-30 dak. aerobik yürüme (Max KAS%50-80) ve 10 istasyondan oluşan 35 dak. circuit kuvvet çalışması ve 10 dakika soğuma dönemi yer almıştır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Researches emphasize that the benefits of sports and exercises dependent to the continuity and regularity than frequency and intensity of training. This study was planned to investigate the effects of detraining on functional physical fitness in elder people different age groups. 21 elder people who lived in Antalya Old Age Asylium, independent in daily living activity, had no health problems which prevent to participate aerobic/stength training and functional physical fitness tests, whose Standardised Mini Mental Test score was over 20, mobility score was over 14, physical activity score was over 15 participated to the study volunteerly. Antropometric measurements and functional physical fitness tests(30 sn chair stand test, arm curl, chair sit and reach, back scratch, 8-ft up-and-go, 6 minute walk) were applied. The measurements which were taken before training, were repeated after 9 weeks of training and 2., 4., 6., weeks of detraining. One training session included 10 min warm-up period, 20-30 minutes walking aerobic activity which was 50-80% of intensity, circuit stength training consisted of 10 stations and 10 minutes cool-down period. The participants were grouped young old age(between 60-73 years) and old age(over 74 years). Data were analysed with Mann Whitney U and Wilcoxon test on SPSS for Windows(version 9.05) statistical package.