Femur başı avasküler nekrozunda kore dekompresyon ile tedavi sonuçları
The results of core decompresion in avasculer necrosis of femoral head
- Tez No: 115367
- Danışmanlar: PROF.DR. IŞIK AKGÜN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
ÖZET İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Ortopedi ve Travmatoloji Anabilim Dalı'nda 1971-2002 yıllan arasında femur başı avasküler nekroz tanısı ile köre dekompresyon (foraj) uygulanan toplam 31 hastadan çağrımıza uyarak kontrole gelen 14 hastanın 23 kalçası, ilgili sonuçlan retrospektif olarak değerlendirildi. Hastalardan 5'i erkek,9'ü kadın. ortalama yaşı ise 3 3 'ti. Ortalama izlem süresi ise 22,8 (min:13, max :43 ay) aydır. Hastaların ameliyat öncesi, ameliyat sonrası ve son takiplerdeki sübjektif objektif (fizik muayene) ve radyolojik özellikleri açısından forma kaydedilerek değerlendirilmiş ve sonuç ile ilişkileri araştırılmıştır.Hastaların radyolojik incelemeleri direkt grafi ve MR ile yapılmıştır. FBAN etiyolojisinde 10 hastada kronik steroid kullanımı, 1 hastada aşın alkol alımı, 3 hastada idiyopatik olarak değerlendirildi.Hastaların tümünde köre dekompresyon uygulandı, 2 hastayada greft kullanıldı. Klinik değerlendirme Harris kalça skoru, Iowa kalça skoru ve Modifiye Merle D'Aubigne Kriterleri'ne göre yapıldı. Operasyon öncesi ve sonrası radiolojik değerlendirme Ficat kriterlerine göre yapıldı,evre 2 de ortalama %58, evre 3 de ise %50 progresyon olduğu görüldü. Bu çalışmadan elde edilen sonuçlar doğrultusunda forajin, radyolojik progresyon olmasına karşın, oldukça belirgin ve uzun süreli bir analjezik etkisi ve nispeten genç olan bu hasta gurubunda total kalça artropiastisi öncesi zaman kazandırıcı bir girişim olduğu sonucuna vardık. 94
Özet (Çeviri)
SUMMARY We applied core decompresion in 31 patients having avascular necrosis of the femoral in the Istanbul University Cerrahpaşa Medical Faculty Department Orthopaedics and Traumatology, between 1971-2002. On the last call, 23 hips of 14 patients were evaluated. 9 patients were female, 5 patients were male, with an average age of 33 years, were evaluated.The average follow-up was 22,8 (min:13, max :43) months. Patients were evaluated preoperatively, postoperatively and on the last control time. Subjective, objective and radiological findings were documented and correlations were investigated.Direct X-Ray, MR were made as radiological evaluation. The etiology of ANFH was steroid administration in 10 patients,alcohol abuse in 1, idiopathic in 3 patients.Core decompressin with 2 gafting was performed in all patients. Harris Hip score, Iowa hip score and modified Merle d'Aubigne 's Criteria were used for clinical evaluation. Pre and postoperative radiologic grading was done according to Ficat's classification and the average progression rate was %58 in Grade 2 hips and %50 in Grade 3 hips. Core decompression has a very clear analgesic effect for a relatively prolonged timedespite of the radiologic progression and is also a 'time-buying' procedure before total joint replacement in this relatively young patient group. 95