Femur başı avasküler nekrozunda kor-dekompresyon ve kemik iliği aspiratı enjeksiyon tedavisi sonuçlarımız
  1. Tez No: 733013
  2. Yazar: OĞUZHAN ŞAMİL ERCİYES
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EMRE GÜLTAÇ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 117
Özet
Amaç: 2018 Ocak – 2020 Mart tarihleri arasında kliniğimizde kor-dekompresyon ve kemik iliği aspiratı enjeksiyon tekniği ile ameliyat edilmiş eklem yüzünde çökme oluşmamış femur başı avasküler nekrozu olan hastaların klinik ve radyolojik sonuçlarını incelemek ve tedavinin etkinliğini araştırmaktır. Gereç ve Yöntem: Kliniğimizde Ocak 2018- Mart 2020 tarihleri arasında avasküler nekroz nedeniyle opere edilen 28 hasta retrospektif olarak incelendi. 12 aydan kısa takip süresi olan, klinik kayıtlarında eksiklik olan, takipleri dış merkezde yapılan, ARCO (Association Research Circulation Osseous) sınıflamasına göre evre-3B avasküler nekrozu olan, 18 yaştan küçük ya da 65 yaştan büyük olan ve son olarak kor dekompresyon + kemik iliği aspiratı enjeksiyonu dışında bir cerrahi teknik uygulanan hastalar çalışma dışı bırakıldı. Dışlanma kriterleri sonrasında toplamda en az 12 aylık takibi olan 22 hasta çalışmaya dahil edildi. Retrospektif olarak hastaların epikrizleri, ameliyat öncesi ve sonrası görüntülemeleri, poliklinik başvuru ve kontrollerinde kaydedilen tıbbi kayıtları ile klinik skorlama sonuçları incelendi. Hastaların ameliyat öncesi ve ameliyattan 12 ay sonraki pelvis ön-arka grafileri ve kalça MR (Manyetik Rezonans) görüntülemeleri incelenerek hastaların ameliyat öncesi ve 12 ay sonrasındaki avasküler nekroz evreleri ARCO sistemine göre sınıflandırıldı. Bu sınıflandırmaya göre ameliyat öncesi avasküler nekroz evrelerinin etiyolojik, yaş ve cinsiyet gibi demografik gruplara göre dağılımının yanı sıra, tedaviye yanıtın ortaya konması amacıyla ameliyat öncesi ve sonrası evre değişimleri de değerlendirilerek bu değişimlerin ameliyat öncesi evre ile ilişkisi de incelendi. Hastaların poliklinik kayıtlarından ameliyat öncesi ve ameliyattan sonraki 12. ay Harris Kalça Skoru (HHS) ve Merle d'Aubigne-Postel Puanları incelendi. Ameliyat öncesi skorların yaş , cinsiyet ve etiyolojik gruplara göre dağılımı ile bu skorların ameliyat öncesi ve sonrası değişimleride değerlendirilerek bu değişimin ameliyat öncesi evre ile ilişkisi de incelendi. Bulgular: Çalışmaya dahil edilen hastalar 14 (%63) erkek ve 8 (%37) kadın olmak üzere toplam 22 kişiden oluşmaktaydı. Ortanca yaş 44 (SD±10.6) olarak saptandı. Hastaların ameliyat öncesi avasküler nekroz evrelerinin ARCO sınıflandırma sistemine göre belirlenmesi sonucu; 8 hastanın evre I (%36), 6 hastanın evre II (%27) ve 8 hastanın evre IIIA (%36) grubunda olduğu gözlendi. Çalışmaya dahil edilen hastaların etiyolojik değerlendirilmesinde; 14 (%63.7) hastada idiyopatik nedenlerin, 7 (%31.8) hastada steroid kullanımının, 1 (%4.5) hastada ise avasküler nekroz gelişmesinden 1 sene önce travmatik kalça dislokasyonu öyküsünün olduğu tespit edildi.
Özet (Çeviri)
Aim: To examine the clinical and radiological outcomes of all femoral head avascular necrosis without collapse on the articular surface, patients who were operated using core-decompression and bone marrow aspirate technique in our clinic during the period between January 2018- March 2020 and to investigate the effectiveness of our treatment. Materials and Methods: Twenty-eight patients who were operated due to avascular necrosis in our clinic between January 2018 and March 2020 were reviewed retrospectively. Those with a follow-up period of less than 12 months, lack of clinical records, followed-up in an external center, stage 3B avascular necrosis according to ARCO (Association Research Circulation Osseous) classification, younger than 18 years of age or older than 65 years of age, and patients who received any other treatment than core decompression + bone marrow aspirate injection were excluded from the study. After the exclusion criteria, 22 patients with a total follow-up of at least 12 months were included in the study. Discharge reports of the patients, pre- and postoperative imaging studies, clinical follow-up records and outcome scores at the outpatient clinic admission and follow-ups were analyzed retrospectively. Preoperative and postoperative 12th month pelvic anteroposterior radiographs and hip MR (Magnetic Resonance) imaging were examined, and the preoperative and postoperative avascular necrosis stages of the patients were classified according to the ARCO system. According to this classification, the distribution of preoperative avascular necrosis stages according to etiological, gender and age groups, the changes in preoperative and postoperative stages were evaluated and the relationship of these changes with the preoperative stage was evaluated. Harris Hip Score (HHS) and Merle d'Aubigne-Postel clinical staging scores at before and 12 months after surgery were analyzed from the outpatient clinic records of the patients. The distribution of preoperative scores according to etiological, age and gender groups and postoperative changes of these scores were evaluated, and the relationship of this change with the preoperative stage was also examined. Results: The patients included in the study consisted of a total of 22 patients, 14 (63%) male and 8 (37%) female. The mean age was 44 (SD±10.6) years. When the results of the preoperative avascular necrosis stages of the patients in the ARCO classification system were examined, eight patients were evaluated as stage I (36%), 6 patients as stage II (27%), and 8 patients as stage IIIA (36%). According to the etiological evaluation of the patients, 14 (63.7%) patients had idiopathic causes, 7 (31.8%) patients had steroid use, and 1 (4.5%) patient had a history of traumatic hip dislocation 1 year before the development of avascular necrosis.