Dana omurgası modelinde kısa segment vida fiksasyonu ile destekleyici çengel uygulamasının karşılaştırılması: İn-vitro biyomekanik çalışma
Comparison of short segment pedicle instrumentation with supplemental hook fixation (under axial compression): A biomechanical study on calf spine
  1. Tez No: 115376
  2. Yazar: SEDİT KIVANÇ MURATLI
  3. Danışmanlar: PROF.DR. HALUK BERK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
ÖZET DANA OMURGASI MODELİNDE KISA SEGMENT VİDA FİKSASYONU İLE DESTEKLEYİCİ ÇENGEL UYGULAMASININ KARŞILAŞTIRILMASI: İN-VİTRO BİYOMEKANİK ÇALIŞMA AMAÇ: Bu çalışmanın amacı destekleyici cengel uygulamasının vida ve rod gerilim ölçümleri ile kısa segment pedikiil vidası uygulamasına göre yararlarının belirlenmesidir. GENEL BİLGİLER: Kısa segment pedikül vidası uygulanan instabil omurga patlama kırığı olan olgularda implant yetmezliği gelişmesi sık rastlanan öenmli bir problemdir. Bunun önlenmesinde destekleyici çengel uygulaması, anterior greftleme ve daha uzun implant sistemleri gibi çeşitli yöntemler kullanılabilmektedir. ÇALIŞMA PLANI: Bu biyomekanik çalışmada kısa segment uygulamada ve destekleyici çengel uygulamasında (Argenson metodu ile) vida boynu ve rodlardaki gerilimler (strain) aksiyel kompresyon altında ölçülerek karşılaştırılmıştır. MATERYAL VE METODLAR: Dört dana omurgası standart kısa segment vida uygulaması ile ve diğer dör dana omurgası da kranyal ve kaudal kısımlarda destekleyici çengel uygulamaları ile instrumante edilmiştir. Her örnek için ölçümler şu sırada yapılmıştın sağlam omurga, korporektomi, strut greftin anteriora yerleştirilmesi, strut greftin daha posteriora yerleştirilmesi, anterior strut greft ile beraber posterior bağ yapıların kesilmesi ve korporektomi ile beraber posterior bağ yapıların kesilmesi. Her örnek için 400, 500 ve 600 Newton aksiyel yüklenmede 6 kanallı gerilim ölçümü yapılmıştır. SONUÇLAR: Kaydedilen verilerin istatistik analizinde Mann Whitney U Testi kullanılmıştır. Her örnek için 108 parametre incelenmiş olup 3. deney grubu (korporektomi ve posterior strut greft) ve distal pedikül vidası (vida no: 3) ve 5. deney grubu (korporektomi, anterior strut greft ve posterior bağ yapıların kesilmesi) distal pedikül vidası (vida no: 3) dışında istatistik olarak anlamlı fark saptanmamıştır. Bu değerlerde ise kısa segment grubunda istatistik olarak anlamlı derecede yüksek gerilim ölçümleri saptanmıştır. Bu sonuçlara dayanarak aksiyel kompresyon altında Argenson metodu ile destekleyici vida uygulamasının kısıtlı miktarda fayda sağladığı düşünülebilir. 60
Özet (Çeviri)
SUMMARY COMPARISON OF SHORT SEGMENT PEDICLE INSTRUMENTATION WITH SUPPLEMENTAL HOOK FIXATION (UNDER AXIAL COMPRESSION): A BIOMECHANICAL STUDY ON CALF SPINE. OBJECTIVES: The aim of this study is to determine the added benefits of supplemental hook fixation to standard short segment pedicle instrumentation construct by means of screw and rod strain measurements. BACKGROUND: Implant failure is an important and a common problem in cases with unstable burst fractures treated with standard short segment pedicle instrumentation. Several methods can be utilized to prevent this including supplemental sublaminar offset hook fixation, anterior strut grafting and use of longer spinal constructs. STUDY DESIGN: In this biomechanical study stresses in screw necks and rod strains were measured comparing short segment pedicle screw fixation and supplemental hook fixation (Argenson method) under axial compression. The role of anterior grafting technique and effect of posterior ligamentous structures were also evaluated. MATERIALS AND METHOD: Four calf spines were instrumented with standard short segment pedicle screw-rod fixation method and four other calf spines instrumented with supplemental sublaminar offset hooks on cranial and caudal ends of the instrumentation. Strain gauges were placed on the neck of all four pedicle screws and on the rods. Measurements done for each specimen in the following order; intact spine, corpectomy, strut grafting (graft placed anteriorly), srut grafting (graft placed more posteriorly), anterior strut grafting with negative posterior ligaments and and vertebrectomy with absent posterior ligaments. Six channel strain measurement was done for each specimen under axial compression in the order of 400, 500 and 600 Newtons. RESULTS: Statistical analysis of recorded data done using Mann Whitney U test. 108 parameters evaluated for each specimen and the results showed no statistically significant difference except for the 3rd experiment group (vertebrectomy + anterior strut graft) distal pedicle screw (screw number 3) strain measurements, 4th experiment group (vertebrectomy + posterior strut graft) distal pedicle screw 61measurement (screw number 3) and 5th experiment group (vertebrectomy + anterior strut graft + (-) posterior ligaments) distal pedicle strain measurements (screw number 3). These ones showed significantly higher strain measurements in the short segment group. CONCLUSION: Therefore it can be assumed that under axial compression, supplemental hook fixation with Argenson method only brings some limited benefits 62