Total diz artroplastisinin orta ve uzun dönem sonuçları
Intermediate and long-term results of total knee arthroplasty
- Tez No: 115389
- Danışmanlar: PROF.DR. OSMAN UĞUR ÇALPUR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
ÖZET Bu çalışmada total diz artroplastisi uygulanan toplam 39 hastanın 45 dizi, orta ve uzun dönem sonuçlarının değerlendirilmesi amacıyla“ The Knee Society ”nin önerdiği kriterlere göre incelendi. Hastaların klinik ve radyolojik olarak ameliyat öncesi ve sonrası bulguları karşılaştırarak diz osteoartritinin cerrahi tedavisinde artroplastisinin sonuçlan ortaya konmuştur. Yapılan incelemede diz skorunda ameliyat sonrası ortalama % 247, fonksiyonel skorda ise %164 artış tesbit edilmiştir. Radyolojik incelemede komponentlerin pozisyonu: alfa açısı 92°, beta açısı 88.4°, gama açısı 4.3° ve delta açısı 87° olarak bulunmuştur. Gevşemenin izlenmesinde kullanılan radyolusen alanlar en fazla 3 mm. olup takiplerde ilerleme gözlenmemiştir. Bu sonuçlar ışığında total diz artroplastisi, diğer tedavi yöntemlerinin başarısız olduğu ileri derecede ağrı ve hareket kısıtlılığı şikayeti olan hastalarda başarılı bir yöntem olarak kabul edilebilir. 67
Özet (Çeviri)
SUMMARY INTERMEDIATE AND LONG-TERM RESULTS OF TOTAL KNEE ARTHROPLASTY In this study, 45 knees of 39 patients who were applied total knee arthroplasty, were investigated according to the criterias recommended by“The Knee Society”to evaluate the intermediate and long-term results of total knee arthroplasty. The results of the surgical treatment of the knee osteoarthritis was shown by comparing the preoperative and postoperative clinical and radiological findings of the patients. An increase of 247 % in knee score and 164 % in functional score were found in our evaluation. The position of components in the radiological investigation were found 92°in a angle 88.4° in p angle, 4.3° in y angle and 87° in 5 angle. Radioluscent areas, which were used in the evaluation of loosening, were 3 mm maximum and no progression was shown in the follow-up. When we evaluate these results, we can accept total knee arthroplasty as a succesfull way of treatment when other treatment modalities were failed in the patients who have severe pain and loss of motion. 68