Obez hastalarda arka çapraz bağ kesen ve koruyan diz protezlerinin fonksiyonel sonuçlarının karşılaştırılması
Comparison of the functional results of posterior stabilized and cruciate retaining total knee prosthesis in obese patients
  1. Tez No: 565046
  2. Yazar: SONER KOÇAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÖKHAN KAYNAK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
Giriş ve Amaç: Primer gonartroz nedeniyle uygulanan arka çapraz bağ koruyan ve kesen total diz artroplastisi tasarımların erken, orta ve uzun dönem sonuçlarını obez kadın hastalarda karşılaştırmak ve ortaya çıkabilecek sorunları araştırmaktır. Hastalar ve Yöntem: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Ortopedi ve Travmatoloji Kliniği'nde 2011-2017 tarihleri arasında çimentolu diz protezi uygulanmış 56 obez, kadın hastanın 79 dizi çalışmaya dahil edilmiş, 61 bağ koruyan, 18 bağ kesen protez kullanılmıştır. Hastalar Diz Cemiyeti diz skoru ve diz fonksiyonel skor, Lysholm skoru, VAS, instabilite bakımından değerlendirilmiştir. Radyolojik değerlendirme ise Diz Artroplasti Radyolojik Değerlendirme kriterlerine göre yapılmıştır. Bulgular: Protez sağkalımı, instabilite, gevşeme ve osteoliz, Lysholm skoru, diz fonksiyonel skor ve radyolojik değerlendirme, VAS parametrelerinde belirgin fark saptanmamıştır. Ancak diz skoru, diz eklem aksının dizilimi, diz eklem hareket açıklıkları, diz fleksiyon derecesi açısından istatiksel olarak fark tespit edilmiştir. Sonuç: Obez hastalarda sınırlı cerrahi görüş alanı ve ilerde gelişebilecek PCL yetmezliği nedeniyle PCL'nin kesilmesi hem cerrahi görüş alanı hem de yumuşak doku dengesinin daha iyi sağlanabilmesi bunun da olabilecek teknik hataları en aza indirmesi ve PCL yetmezliğine bağlı instabiliteleri önlemesi açısından PS tasarım TDA'lar daha fazla tercih edilebilir.
Özet (Çeviri)
Introduction and Aim: The aim of this study is compare and figure out the early, mid and long term results of the posterior cruciate retaining (CR) and sacrificed (PS) prosthesis design in total knee arthroplasty which is performed due to primary gonarthrosis in female obese patients and to investigate the problems that would be occurred. Patients and Methods: 56 obese female patients (79 knee) who had undergone operated with cemented total knee prosthesis at the Department of Orthopedics and Traumatology of Cerrahpasa Medical Faculty between 2011-2017 were included in the study. In 79 cases of operated total knee prosthesis, 61 were performed CR prosthesis design and 18 were PS prosthesis design. Patients were evaluated according to Knee Society Score (knee score and knee functional score), Lysholm score, visual analog score (VAS) and instability. Radiological evaluation was determined according to the criteria of Total Knee Prosthesis Radiological Evaluation. Results: No significant statistical differences were found in prosthetic survival, instability, loosening and osteolysis, Lysholm score, knee functional score and radiological evaluation, VAS parameters. But we found the statistical differences in knee score, knee mechanical axial alignment, knee range of motion and knee flexion degree. Conclusions: Due to limited surgical area of view and possible further posterior cruciate ligament (PCL) insufficiency in obese patients; PS prosthesis design can be more preferable in order to minimize technical errors, soft tissue balance and prevent for instabilities due to PCL insufficiency than CR prosthesis design.