Total diz antroplastisi uygulamalarımız
  1. Tez No: 115396
  2. Yazar: LÜTFÜ TATLI
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. ORHAN KARSAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Ill ÖZET Atatürk Üniversitesi Tıp Fakültesi Ortopedi ve travmatoloji A.B.D'ında Ocak 1988 ile Ekim 2001 tarihleri arasında 30 hastanın 36 dizine TDA ameliyatı yapılmıştır. Bunlardan yeterli takibi yapılabilen 1 6 hastamızın 1 6 dizi çalışmamızda değerlendirmeye alınmıştır. 12 diz primer osteoartoz, 1 diz romatoid artrit, 2 diz posttravmatik artrit nedeniyle AÇB korumalı, kinematik kondiler tip protezle TDA uygulanmıştır. 1 dize ise başka bir merkezde primer TDA yapılmış olup kliniğimizde revizyon ameliyatı yapılmıştır. Ortalama 27 ay (24-30 ay) izleme süresi bulunan hastalarımız klinik ve radyolojik olarak d eğerlendirilmiştir. Diz Cemiyeti kriterlerine göre; preop ortalama diz skoru 11,8 (5-20), postop ortalama diz skoru 85,2 (68-95) olarak bulunmuş, preop 16 dizin 16 (%100) kötüyken, postop 16 dizin 15'i(%93.75) iyi ve mükemmel, 1(%6.25) dizden orta sonuç alınmıştır. Preop ortalama 7° varus (18°varus-15° valgus) bulunan dizlerde, postop ortalama 4° (6° varus-8° valgus) ulaşılmıştır. Dizlerin 13'ünden(%81.25) ideal (5°-10°) valgus elde edilirken, 3 dizde(%18.75) 0°-4° valgus elde edilmiştir. Preop orta derecede fleksiyon kontraktürü (10°-20°) olan 13 hastamızın, postop 5°'nin altında fleksiyon kontraktürü olduğu izlenmiştir. Hastalarımızın 10'nunda patellar yüzey değişimi yapılmıştır. 6 dizde %37.5 hafif ile orta derecede ağrı yakınmaları ile karşılaşılmıştır. Preop ortalama 87° olan hareket açıklığı, postop ortalama 97°'ye yükselmiştir. Hastalarımızın kısa süreli izleme sonuçları ve literatür bilgileri ışığında, TDA 'de üç kompartmanlı ve yarı sınırlayıcı yüzey değiştirme protezleri ile cerrahi kurallara uyulduğunda sonuçların kalça protezleri kadar iyi olabileceği neticesine varılmıştır.
Özet (Çeviri)
IV SUMMARY Total Knee Arstroplasty Operation was operated on 30 patients' 36 knees who had been applyed to Department of Orthopedics and Traumatology of Medicine Faculty of Atatürk University between the dates of January 1988 - October 2001. Sixteen (16) patients' sixteen (16) knees, who had been observed enough, were evaluated in our study. Arterior Curciate Ligament protectioned Total Knee Artroplasty with Kinematic Condill Prosthesis was applied to 12 knees beacuse of primary ostreoartoz, 1 knee beacuse of romatoid artrit, 2 knees beacuse of posttraumatic artrit. Revision operation was applied to one knee in our clinic which had a primary Total Knee Artroplasty in an other center. Our patients were seached clinical and radiological way who have approximately 27 months (24-30 months) observation time. According to Knee Society measurements (criteria);we had reached the results of preop approximately knee score 11.8 (5-20), postop approximately knee score 85.2 (68-95) were found, preop 16 of 16 knees were (100%) bad, postop 15 of 16 knees were (93.75%)good and excellent, 1 knee was (6.25%) modarate. The knees attained (reached),which had preop approximately 7° varus (18° varus- 15° valgus), postop approximately 4°(6° varus -8° valgus). Ideal valgus (5°-10°) were gained by 13 of the knees (81.25%), but 0°-4° valgus were gained by 3 of the knees (18. 75%). 13 patients were observed with postop under the 5° flection contracture, who had preop modarate (middle) flextion contracture Patellar plane (surface) changing were made for 10 of our patients. We were confronted with light and heavy pains in 6 knees (37.5%) Movement space which was approximately preop 87° increased approximately postop 97°. Our patients short time observation results and under the lights of literature knowledge, when the results will be as goods as hip prothesis if three phares and semilimited surface chaning prothesis was applied with surgical principles in Total knee artroplasty.