Postpartum depresyonun çocuk bakımı ve gelişimine etkileri
The Effects of postpartum depression on child care and development
  1. Tez No: 115417
  2. Yazar: AYŞEGÜL SALGIN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. GÜLBİN GÖKÇAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikiyatri, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Psychiatry, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 537
Özet
6- ÖZET Araştırmanın amacı postpartum depresyonun sıklığını, etkileyen faktörleri belirlemek ve 15. aydaki çocuk gelişimine ve bakımına etkilerini incelemektir. Araştırma İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı Sağlam Çocuk Birimi'nde düzenli olarak izlenen 100 anne-bebek çifti üzerinde yürütülmüştür. Postpartum depresyonla ilişkili olduğu düşünülen annenin yaşı, medeni durumu, eğitim düzeyi, mesleği, ruhsal ve fiziksel sağlık durumu, aile tipi, hamilelikle ilgili bilgiler (planlı olup olmadığı, süresi, komplikasyon varlığı), doğumla ilgili bilgiler (şekli, komplikasyon varlığı) araştırmacı tarafından hazırlanan anketler yoluyla toplanmıştır. Çocukların gülümseme, baş tutma, desteksiz oturma, yürüme zamanlan ve yalnız anne sütüyle beslenme süreleri çocukların Sağlam Çocuk Birimi'ndeki dosyalarından öğrenilmiştir. Araştırmaya alınan annelere ilki doğumdan sonra l.ayda, 2. si 3. ayda ve 3.sü ö.ayda olmak üzere 3 kez Edinburgh Doğum Sonrası Depresyon Ölçeği uygulanmış ve ilk ölçümden 13 ve üzerinde puan alan ve 3 ölçümün ortalaması da 12,5 ve üzeri olan anneler depresyonda kabul edilmiştir. Sonuçlara göre postpartum depresyon sıklığı %19 bulunmuştur. Değerlendirme sonucunda plansız hamileliğin postpartum depresyon gelişimini istatistiksel açıdan anlamlı biçimde etkilediği görülmüştür. Araştırmaya alınan 100 annenin çocuklarından 55 tanesine 15. ay da Denver Gelişimsel Tarama Testi, Gelişim Nörolojisi Bilim Dalı'na bağlı çalışan çocuk gelişimi ve eğitimi uzmanı tarafından uygulanmış ve çocukların gelişimleri 4 ayrı alanda (ince motor, kaba motor, dil ve kişisel-sosyal) değerlendirilmiştir. Depresyonda olan annelerin bebekleri arasında anormal Denver testi sonucu olanların oranı daha yüksektir. Depresyondaki annelerin çocuklarının daha geç yürüdükleri belirlenmiştir. Ancak çocukların gelişim basamaklarına erişme zamanları ve 44yalnız anne sütüyle beslenme süreleri açısından depresyonda olan ve olmayan anneler arasında istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık bulunmamıştır. 45
Özet (Çeviri)
7- SUMMARY The purpose of this study is to determine the prevalance of postpartum depression, to identify and test the factors that are effective on postpartum depression and its effects on 15 months old child's development and care. The study is carried out with 100 mother and child pairs who were followed at Istanbul Medical Faculty, Department of Paediatrics, Well Child Unit. Data about the mothers' age, marital status, educational level, profession, physical and psychological health, family type, data about pregnancy and birth process were collected through questionnaires prepared by the researcher. In order to learn about the time of smiling, holding the head straight, sitting without support, walking and period of breastfeeeding, Well Child records were taken into consideration. Edinburgh Postpartum Depression Scale is used three times, first one was applied in the first month, second in the third and the third in the sixth month. Mothers who were scored 13 and over in the first test and mothers who were scored 12,5 and over as the average point are considered to be under depression. The results prove that the prevalance of postpartum depression is %19. It is evident with the statistical results of the evaluation that unintended pregnancy is effective on the development of postpartum depression. Denver II Developmental Screening Test was applied to 55 children of 100 mothers in the 15th month by a child development specialist working in the Department of Neurology and the development of children were evaluated in four different areas. Among babies whose mothers were under depression,number of the ones who had abnormal test results is greater. It is specified that children with depressed mothers walk later with regard to the ones who have non-depressed mothers. Still no meaningful statistical difference is recorded at the time of achieving the developmental stages and the period of breastfeeding between children who had depressed mothers and the ones with non-depressed mothers. 46