Ergen annelerde ebeveynlik yeterliliğinin arttırılmasında ilşkisel-gelişimsel yaklaşım modelinin uygulanması
The application of relational-developmental approach model in increasing the parental sufficiency of dolescent mothers
  1. Tez No: 224699
  2. Yazar: HATİCE BANU AKYÜREK ERİŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZEYNEP CONK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Halk Sağlığı, Hemşirelik, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Public Health, Nursing, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 163
Özet
Araştırma, ergen annelerde ebeveynlik yeterliliğinin arttırılmasında uygulanan ilişkisel gelişimsel yaklaşım modelinin maternal bağlanma, doğum sonrası depresyon ve çocuklarda yaşa uygun gelişim üzerine etkilerini belirlemek amacıyla deneysel olarak planlanmıştır. Araştırma verileri, kalitatif ve kantitatif veri toplama yöntemleri kullanılarak toplanmıştır. Kalitatif veri toplama yöntemlerinden görüşme ve gözlem, kantitatif veri toplama yöntemlerinden ise anket formu kullanılmıştır. Çalışma (N=15) ve kontrol grubu (N=15) annelere (14-19 yaş) ?Anne- Bebek Tanıtım Formu?, ?Maternal Bağlanma Ölçeği?, ?Beck Depresyon Envanteri? ve ?Ankara Gelişim Tarama Envanteri? uygulanmıştır. Ek olarak, çalışma grubundaki annelerin Doğum Öncesi Dönem, Bebek Bakımı, Ebeveynlik ve Toplantılar İle İlgili Görüşleri İncelenmiştir. Araştırma sonucunda elde edilen veriler SPSS 15.0 paket programı kullanılarak sayı-yüzde, ki kare, Studen t testi, Kruskal-Wallis testi, Mann Whitney U testi, Wilcoxon Signed Ranks Testi ile değerlendirilmiştir. Çalışma grubundaki annelerin altıncı ay Maternal Bağlanma Ölçeği puan ortalamalarında (M=98.00) birinci ay puan ortalamalarına (M=95.00) oranla yükselme, Beck Depresyon Envanteri puan ortalamalarında (M=7.00) birinci ay puan ortalamalarına (M=12.00) oranla azalma olduğu saptanmıştır. Ancak çalışma ve kontrol grubu puan ortalamaları arasındaki fark istatistiksel olarak anlamlı bulunmamıştır (p>0.05).
Özet (Çeviri)
This study has been designed as an experimental study with a purpose of mapping out the impacts of relational-developmental approach model, which is commonly utilized in increasing the parental sufficiency of adolescent mothers, on maternal attachment, postpartum depression and infant development. The data were collected with qualitative and quantitative data collection methods among which are interviews and observations as qualitative methods and questionnaire forms as quantitative methods. The test group (n=15) and the control group (n=15) mothers (14-19 years of age) were administered the ?Mother-Child Demographic Form?, ?Maternal Attachment Inventory?, ?Beck Depression Inventory? and ?Ankara Development Scan Inventory? forms. Mothers in the test group were also asked about antepartum period, infant care, parenting and the meetings they participated in the outpatient clinics and their opinions were noted and analyzed. The data was evaluated by using SPSS 15.0 program and score-percentage test, chi-square, Studen?s t test, Kruskal-Wallis test, Mann Whitney U test, Wilcoxon Signed Ranks tests. A noticeable rise was observed in the sixth month Maternal Attachment average scores (M=98.00) in test group when compared to the first month average scores (M= 95.00). The sixth month Beck Depression Inventory average scores of mothers in the test group (M=7.00) illustrated a decline in comparison with the first month averages (M=12.00). However, there was no statistically meaningful difference between both control and the test groups (p>0.05).