Kanguru bakımının annelerdeki kırılgan bebek sendromuna etkisi
Effect of kangaroo care on vulnerable infant syndrome in mother.
- Tez No: 645780
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ZERRİN ÇİĞDEM
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hasan Kalyoncu Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 124
Özet
Kırılganlık algısının neden ve nasıl oluştuğu halen tartışmalı bir konu iken, ebeveyn davranışlarından, bebeğin/çocuğun özel durumlarından ve çevresel birçok etmenden kaynaklanabileceği belirtilmektedir. Kırılganlık algısının, bebeğin/çocuğun gelişimini olumsuz etkilediği ve davranışsal bozukluklara neden olabileceği de bilinmektedir. Birçok yararı olan kanguru bakımının kırılganlık algısında da etkili olabileceği bildirilmektedir. Bu çalışma Kırılgan Bebek Ölçeğinin (KBÖ) Türkçe geçerlilik ve güvenilirliğini yapmak ve kanguru bakımının annedeki kırılgan bebek sendromuna etkisini incelemek amacıyla gerçekleştirildi. Çalışma, metodolojik ve deneysel olarak 2 aşamada gerçekleştirildi. Çalışmanın ilk aşamasında, (KBÖ)'nin geçerlilik ve güvenilirlik çalışması yapıldı. Bu çalışma T.C. Sağlık Bakanlığı Gaziantep İl Sağlık Müdürlüğü Cengiz Gökçek Kadın Doğum ve Çocuk Hastalıkları Hastanesi, Gaziantep Özel ANKA Hastanesi ve T.C. Sağlık Bakanlığı Kilis İl Sağlık Müdürlüğü Kilis Devlet Hastanesin'de yapılmıştır. Çalışma Yenidoğan Yoğun Bakım Ünitesinde (YYBÜ) en az 5 gün tedavi ve bakım hizmeti alıp taburcu olan 1 hafta-4ay yaş aralığında bebeği bulunan 371 anne ile çalışıldı. Çalışmanın birinci aşamasında veri toplamak için, soru formu 1, KBÖ, Edinburg Doğum Sonu Depresyon Ölçeği (EDSDÖ) kullanıldı. Çalışma verilerinin analizleri SPSS ve Lisrel Programları kullanılarak yapıldı. Araştırmanın verilerinin değerlendirilmesinde kapsam geçerliliği, yapı geçerliği (Kaiser-Meyer-Olkin (KMO) ve Barlett testi, Doğrulayıcı faktör analizi), kriter geçerliliği (Bilinen grup ile karşılaştırma) ve güvenilirlik analizleri (iç tutarlılık, kararlılık) kullanıldı. Ayrıca yapılan bu analizlerin dışında demografik verilerin analizinde sayı ve yüzdelik alma, ölçümle belirlenen değişkenler için ortalama, standart sapma, gruplar arasında farklılıkların karşılaştırılmasında normal dağılım gösten bağımsız gruplarda t testi, bağımlı gruplarda t testi, normal dağılım göstermeyen gruplarda mann-whitney U testi, deşikenler arası ilişkiler için korelasyon analizleri kullanıldı. KBÖ'nin dil geçerliğini test ederken çeviri-geri çeviri tekniği kullanıldı. Ayrıca, kapsam geçerliğini sağlamak için uzman kişilerin görüşlerine başvuruldu ve Kendall's W testi ile uzmanların görüş birliğinde oldukları belirlendi (p>0.05). Ölçeğin yapı geçerliliğinde ise öncelikle KMOve Barlett Testi ile örneklem büyüklüğü test edildi ve çıkan sonuçlarda(KMO=0.851, X²=665.065, p=0.01) örneklem büyüklüğü çok iyi olarak değerlendirildi. DFA'de KBÖ'nün 10 maddelik tek faktörlü yapısını koruduğu, maddelerin faktör yüklerinin 0,38 ile 1,16 arasında değiştiği ve DFA uyum indeksleri değerlerinin tümünün kabul edilebilir sınırlar/mükemmel uyum sınırları (NFI=0.94, NNFI=0.96, IFI= 0.97, RFI=0.92, CFI=0.97, GFI=0.93, AGFI=0.88, RMR0.07, REMSEA=0.076, X²/SD= 2.06) içerisinde olduğu belirlendi.
Özet (Çeviri)
While why and how the perception of vulnerability is still a controversial issue, it is stated that it can be caused by parental behaviors, the special situations of the baby / child and many environmental factors. It is also known that the perception of vulnerability negatively affects the development of the baby / child and may cause behavioral disorders. It is reported that kangaroo care, which has many benefits, can also be effective in the perception of fragility. The aim of this study was to evaluate the validity and reliability of the Vulnerable Baby Scale(VBS) in Turkish and to investigate the effect of kangaroo care on vulnerable infant syndrome in the mother. The study was carried out in two stages, methodologically and experimentally. This study was carried out in T.C. Ministry of Health Gaziantep Provincial Health Directorate Cengiz Gökçek Obstetrics and Gynecology and Pediatric Hospital, Gaziantep Private ANKA Hospital and T.C. Ministry of Health Kilis Provincial Health Directorate Kilis State Hospital. The study was carried out with 371 mothers who had a baby between the ages of 1 week and 4 months who were treated and cared for at least 5 days in the Neonatal Intensive Care Unit (NICU). In the first stage of the study, questionnaire 1, VBS, Edinburgh Postpartum Depression Scale (EPDS) were used to collect data. Data were analyzed using SPSS and Lisrel Programs. In the evaluation of the data, content validity, construct validity (Kaiser-Meyer-Olkin (KMO) and Barlett test, Confirmatory factor analysis), criterion validity (comparison with known group) and reliability analyzes (internal consistency, stability) were used. In addition, in addition to these analyzes, number and percentage taking in the analysis of demographic data, mean, standard deviation for the variables determined by measurement, t test in independent groups for showing normal distribution, t test in dependent groups, mann-whitney U test, kruskal Wallis test for showing non-normal distribution and correlation analysis were used for the relationships between the components. The translation-back translation technique was used to test the language validity of the VBS. In addition, in order to ensure the content validity, the opinions of the experts were used and Kendall Kends W test was used to determine the consensus of the experts (p> 0.05). In the construct validity of the scale, the sample size was first tested with KMO and Barlett Test and the sample size was evaluated as very good in the results (KMO = 0.851, X² = 665.065, p = 0.01). In CFA, it was observed that WBS maintained the single-factor structure of 10 items, factor loadings of the items ranged between 0.38 and 1.16, and all of the CFA compliance index values were acceptable limits / perfect compliance limits (NFI = 0.94, NNFI = 0.96, IFI = 0.97 , RFI = 0.92, CFI = 0.97, GFI = 0.93, AGFI = 0.88, RMR0.07, REMSEA = 0.076, X² / SD = 2.06).