Bipolar bozukluğu olan anne babaların çocuklarında dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu
- Tez No: 115453
- Danışmanlar: PROF.DR. NAHİT MOTAVALLI MUKADDES
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Psikiyatri, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Psychiatry, Child Health and Diseases
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 115
Özet
ÖZET DEHB ve BPB bir arada sık görülmektedir. Son zamanlarda iki bozukluk bir arada sıklıkla vurgulanmaktadır. Literatürde BPB olan ailelerin çocuklarında yapılmış farklı psikopatoloji araştırmaları bulunmaktadır. BPB olan ailelerin çocuklarında psikopatoloji ve DEHB oranı da sık olarak bulunmaktadır. Bu çalışmada BPD olan anne babaların çocuklarında psikopatoloji ve DEHB sıklığı araştırılmıştır. Olgu grubu olarak İstanbul Tıp Fakültesi, duygudurum biriminde takip edilen BPB bozukluğu olan aileler ve 4-18 yaş grubu çocukları alındı. Bu ailelere erişkin DEHB değerlendirme ölçeği, Conners hiperaktivite değerlendirme ölçeği, CBCL (çocuk davranış değerlendirme ölçeği), DEHB semptom kontrol listesi (DSM-IV kriterlerine göre) uygulandı. Ayrıca klinik psikiyatrik görüşme yapıldı. Elde edilen bulgulara göre BPB olan anne babaların çocuklarında CBCL alt ölçek puanlan değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
SUMMARY: ADHD and BPD are frequently seen together. Recently, two disorders have frequently emphasized together. In literature, there are many studies about offsprings of parents with BPD. There are psychopathology and ADHD at the offsprings of parents with BPD. In this study, we have assessed that prevalence of psychopathology in children of bipolar parents. We assessed children (4-18 age) and parents with BPD in the unit of mood disorders at the medical faculty of istanbul. We performed adults ADHD check list, Conners hyperactivity Scale, Child Behavior Check list and ADHD symptom check (criteria of DSM- IV) list at the parents and children. Also we did psychiatric examination for children. According to these findings, we assessed CBCL scores of the offsprings of parents with BPD.