Dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu tanılı çocuk ve ergenlerde bipolar duygudurum bozukluğu eş tanısı
The coexistence of ADHD and BPD in children and adolscent sample
  1. Tez No: 224427
  2. Yazar: MELEK GÖZDE LUŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NAHİT MUTAVALLI MUKADDES
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Psikiyatri, Psychiatry
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Psikiyatrisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
DEHB ve BPB bir arada sık görülmektedir. Son zamanlarda iki bozukluk bir arada sıklıkla vurgulanmaktadır. Çocuklarda ve adolesanlarda DEHB ve BPB komorbiditesine dair son yıllarda yapılan çalışmalar bu konuya geniş bir ilgi uyanmasına neden olmuştur. Bu çalışmada, klinik başvurusu olan DEHB tanılı çocuk ve ergenlerde BPB sıklığının araştırılması ve DEHB tanısı alan grup ile DEHB+BPB grubunun klinik görünümü ve eşlik eden davranışlarının değerlendirilmesi amaçlanmıştır.İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi Çocuk Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğu Birimi tarafından DEHB tanısı ile takip edilen 6 ila 18 yaşları arası 121 çocuk çalışmaya alınmıştır. Çalışmaya katılan tüm olgular için Okul Çağı Çocukları (6-18) için Duygulanım Bozuklukları ve Şizofreni Görüşme Çizelgesi Şimdi ve Yaşam Boyu Versiyonu (K-SADS-PL) Türkçe Uyarlaması (ÇDŞG-ŞY-T) uygulanmıştır. Olgu grubu anne-babalara çocukları hakkında doldurmaları gereken 4-18 Yaş Çocuk ve Gençler için Değerlendirme Ölçeği (Child Behavior Checklist) ve YOUNG mani derecelendirme ölçeği (P-YMRS) verilmiştir.Elde edilen bulgulara göre DEHB ve DEHB+BPB olan iki grubun CBCL alt ölçek puanları ve P-YMRS puanları değerlendirildi. Bu sonuçlar DEHB+BPB grubunda DEHB grubuna göre anlamlı derecede yüksek bulundu (p ? 0,05). Ayrıca DEHB tanılı çocuklarda BPB eş tanısı %8.3 oranında bulundu.Sonuç olarak bu iki bozukluk arasında artmış birliktelik çalışmamızda da gösterilmiştir. Bu çalışmanın bu iki bozukluğun etyolojisi ve gidişatı açısından katkı sağlaması amaçlanmaktadır.
Özet (Çeviri)
ADHD and BPD are frequently seen together. Recently, two disorders have frequently emphasized together. Recent studies about ADHD and comorbidity with BPD in children and adolecents have received increased scientific attention. In this study, we aimed to asses the prevalence of BPD in children and adolecents with ADHD and to compare the clinical characteristics of children with ADHD and ADHD+BPD.We assessed 121 children (6-18 age) with ADHD in the unit of ADHD at İstanbul University Faculty of Medicine Departmnet of Child and Adolescent Pscyhiatry. We performed K-SADS-PL, Child Behavior Check list and YOUNG mania rating scale parent form (P-YMRS) at the parents and children.According to these findings, we assessed CBCL scores and P-YMRS scores of ADHD and ADHD+BPD groups. These results of ADHD+BPD group were found significantly much more than those of ADHD group (p ? 0,05). Also, the ratio of BPD was determined 8.3 % of the children with ADHD.Finally, we have shown that increased comorbidity between ADHD and BPD at this study. In addition, we aimed to atribute to the literature about aetiology and prognosis of these two disorders at this study.