Meme kanserlerinde tümör progresyonu ile ilişkili sitokeratin 5/6, sitokeratin 14, HMWK, p27, CXCR-4 ve SDF-1 gen ekspresyonunun değerlendirilmesi
Discussion of tumoral process related markers Cytokeratin 5/6, Cytokeratin 14, HMWK, p27, CXCR-4 and SDF-1 in breast cancers
  1. Tez No: 224638
  2. Yazar: GONCA ÖZGÜN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜLEN AKYOL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Patoloji, Pathology
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Patoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Meme kanseri kadınlarda en sık görülen ve kanser ölümlerinde kadınlarda ilk sırayı alan kanser türüdür. Erken tanı ve tedavinin çok önemli olduğu tümör gruplarından biri olan meme karsinomlarında, prognostik öngörü sağlayabilecek immünhistokimyasal belirteçlere ihtiyaç duyulmaktadır.Bu çalışmada Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Patoloji Anabilim Dalı'nda 2006-2008 yılları arasında değerlendirilmiş olan modifiye radikal mastektomi materyalleri, eksizyonel meme biyopsileri ve meme iğne biyopsilerinde tanıları duktus epitel hiperplazisi, duktal karsinoma in situ ve invaziv duktal karsinom olan 365 olguda lenf nodu durumu ve tümör çapı da göz önünde tutularak HMWK, Sitokeratin 5/6, Sitokeratin 14, p27, CXCR-4 ve SDF-1 belirteçleri immünhistokimyasal olarak çalışılmıştır.Doku mikroarray yöntemi kullanılarak hazırlanan bloklara uygulanan immünhistokimyasal boyama sonucunda, CXCR-4 ve SDF-1 belirteçlerinin tümör gelişim basamaklarında, tümör boyutunun artışı ve lenf nodu metastazı varlığı ile uyumlu kötü prognostik belirteçler olarak kullanılabileceği, bazal sitokeratinler ve p27 ile birlikte kullanıldıklarında metastatik hastalık varlığının desteklenebileceğini, HMWK ve p27'nin ile birlikte kullanıldıklarında kanser olmayan olgu grubunda eksprese olarak özellikle atipili epitel hiperplazisi ve duktal karsinoma in situ olgu gruplarında geçiş zonunda yer alan ve ayırıcı tanı güçlüğü yaratan biyopsilerde yardımcı olarak kullanılabileceği sonuçlarına ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Breast cancer is the most common cancer and the most common reason in cancer death in women population. Early diagnosis and treatment are very important in breast cancers. The immunohistochemical markers which could have prognostic information are always needed.This study included 365 cases of invasive ductal carcinoma, ductal carcinoma in situ and ductal epithelial hyperplasia archived in Gazi University, Faculty of Medicine, Department of Pathology between 2006-2008. All histological slides were prepared with tissue microarray method and stained immunohistochemically to show expressions of HMWK, Cytokeratin 14, Cytokeratin 5/6, p27, CXCR-4 and SDF-1 markers with the information of lymph node status and tumor size.In conclusion, the higher CXCR-4 and SDF-1 expressions were associated with tumor progression, tumor size and lymph node status. Basal cytokeratins and p27 expressions were emphasized metastatic disease when they were used together. In benign proliferative lesions both HMWK and p27 expresions were helpful in differential diagnosis of borderline atypical ductal hyperplasia and ductal carcinoma in situ.