Memenin invaziv ve in situ karsinomlarında MED1 ve MED7 ekspresyonlarının klinikopatolojik parametrelerle ilişkisinin değerlendirilmesi
Investigating the immunohistochemical expression of MED1 and MED7 in invasive and insitu breast carcinomas, regarding clinicopathological parameters
  1. Tez No: 667290
  2. Yazar: YASEMİN ÖZERDEM
  3. Danışmanlar: UZMAN ESRA UÇARYILMAZ ÖZHAMAM
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Patoloji, Pathology
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Ankara Bilkent Şehir Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Patoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 147
Özet
Amaç: Meme karsinomu, Türkiye'de ve dünyada kadınlarda en sık görülen kanserdir ve kadınlarda kansere bağlı ölümlerin en sık sebebidir. Mediatör kompleksi, RNA polimeraz II ile etkileşime geçerek transkripsiyonun entegrasyonunda görev alan bir makromoleküldür. Mediatör alt birimlerinin, östrojen gen ekspresyonunda düzenleyici rol aldığı ve ekspresyonlarındaki değişikliklerin meme karsinomunun gelişiminde etkili olabileceği belirtilmektedir. Çalışmamızda immünohistokimyasal yöntemle MED1 ve MED7'nin invaziv ve in situ meme karsinomlarındaki ekspresyonunu incelemek ve klinikopatolojik parametrelerle ilişkisini belirlemek amaçlandı. Gereç ve Yöntem: 2016-2020 yılları arasında SBÜ Ankara Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi ve Ankara Şehir Hastanesi'nde eksizyon veya mastektomi materyallerinden tanı alan 50 invaziv, 25 in situ meme karsinomunun yanı sıra 16 adet normal meme dokusunun immünohistokimyasal yöntemle MED1 ve MED7 ekspresyonu incelendi. Bulgular: Lobüler karsinomların MED1 H-skorları, duktal karsinomlardan yüksek saptandı (p=0,016). İnvaziv karsinomlarda perinöral invazyon görülen vakaların MED1 H-skorları yüksekti (p=0,044). Lobüler karsinomlarda lenfovasküler invazyon gösteren vakaların MED1 H-skoru yüksek bulundu (p=0,031). ER negatif duktal karsinomların MED1 H-skorları, ER pozitif duktal karsinomlardan yüksekti (p=0,017). İnvaziv duktal karsinomların non-luminal tipinde luminal A benzeri tipe göre MED1 H-skorları yüksek bulundu (p=0,012). Lobüler karsinoma in situların MED7 H-skorları, duktal karsinoma in situlardan yüksekti (p=0,016).
Özet (Çeviri)
Aim: Breast carcinoma is the most common cancer and the leading cause of cancer-related death among women worldwide. Mediator complex, a macromolecule which interacts with RNA polymerase II complex, is a transcriptional integrator. Mediator subunits are reported to function in ER expression and alterations in their expression lead to malignancies. In this study, the objective was to investigate the association between immunohistochemical expression of MED1 and MED7 and the clinicopathological parameters, in invasive and in situ breast cancers. Materials and Methods: The expression of MED1 and MED7 were investigated by immunohistochemistry in 50 invasive, 25 in situ breast carcinomas and 16 normal breast tissues, diagnosed from excision and mastectomy specimens in SBU Ankara Numune Training and Research Hospital and Ankara City Hospital between 2016 and 2020. Results: MED1 H-scores of lobular carcinomas were found to be higher, compared to ductal type (p=0,016). Carcinomas with perineural invasion were found to have higher MED1 H-scores (p=0,044). Lobular carcinomas with lymphovascular invasion showed higher MED1 H-scores (p=0,031). MED1 H-scores of ER negative ductal carcinomas were higher than those of ER positive ductal carcinomas (p=0,017). In ductal carcinomas, non-luminal-like subtype had higher MED1 H-scores compared to Luminal A-like subtype (p=0,012). MED7 H-scores were higher in LCIS, compared to DCIS (p=0,016).