Postoperatif intraperitoneal adezyonların önlenmesinde preoperatif ısıtma, ısıyla önhazırlık ve karboksimetilselüloz-hyarulonik asidin etkileri
The Effects of preoperative warming, thermal preconditioning, carboxymethylcellulose-hyaluronic acid, in prevention of postoperative intraperitoneal adhesions
- Tez No: 115468
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: GATA
- Enstitü: Haydarpaşa Eğitim Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
ÖZET Bu çalışma, postoperatif intraperitoneal adezyonların önlenebilmesi amacıyla ısıyla önhazırlık yöntemleri ve karboksimetilselüloz-hyaluronik asidin etkilerini araştırmak ve karşılaştırmak üzere yapıldı. Bu amaçla 32 adet Wistar Albino cinsi sıçan 4 gruba ayrıldı. Kontrol grubu deneklere, 3 cm'lik median laparotomi ile çekum serozasına 1cm'lik insizyon yapılarak 2 adet ipek sütürle onarıldı. İnsizyonun sağından 1x1 cmlik periton, kas tabakası ile birlikte eksize edilerek defekt 3 adet ipek sütürle onarıldı. 2 mi serum fizyolojik intraperitoneal verilerek, abdomen kapatıldı. Preoperatif ısıtma grubunda, kontrol grubundaki prosedür uygulanmadan önce, içinde 41 ±0,5 °C su bulunan bir termofor 15 dk. boyunca deneklerin karınlarına uygulandı. Isıyla önhazırlık grubunda, kontrol grubundaki prosedür uygulanmadan 18 saat önce, 15 dk. süreyle deneklerin vücut ısıları 41+0,5 °C'da sabit kalacak şekilde sıcak su banyosu yaptırıldı. Karboksimetilselüloz-hyaluronik asit film grubunda da, kontrol grubundaki aynı prosedür uygulandı ve abdomen kapatılmadan önce, 3x5 cmlik karboksimetilselüloz-hyaluronik asit film tabakası intraperitoneal olarak yerleştirildi. Denekler postoperatif 14. gün sakrifiye edilerek makromorfolojik ve histopatolojik değerlendirmeler ile istatistiksel analizler gerçekleştirildi. Çalışmamızda her üç grupta da; makroskopik adezyon oluşumunun bir dereceye kadar azaldığı ancak farkın istatistiksel olarak anlamlı olmadığı tespit edildi (p>0,05). Mikroskopik olarak fibrozis oranları; preoperatif ısıtma ve ısıyla önhazırlık grubunda, kontrol ve karboksimetilselüloz-hyaluronik asit gruplarına göre belirgin olarak azalmıştır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY THE EFFECTS OF PREOPERATIVE WARMING, THERMAL PRECONDITIONING, CARBOXYMETHYLCELLULOSE-HYALURONIC ACID, IN PREVENTION OF POSTOPERATIVE INTRAPERITONEAL ADHESIONS. This study is held on with the methodology of thermal conditioning and the effects of carboxymethylcellulose-hyaluronic acid in prevention of postoperative intraperitoneal adhesions, for the purpose of investigation and comparison. For this purpose, 32 Wistar albino rats were divided into four experiment groups. In control group, following 3 cm median laparotomy and 1 cm incision on cecal seroza were performed and the incision was repaired with two silk 4/0 sutures. At the same time, the peritoneum (1X1 cm) which is at the right side of the incision was extirpated with the associated muscle layer; the defect was sutured with three silk 4/0 sutures. Two ml serum physiologic was applied intraperitoneally and abdomen and skin layers were closed. Unlikely in control group, before the procedure applied, a hot water bottle that including 41+0,5 °C water is applied to the abdomens of the subject of the experiments during 15 minutes, in preoperative warming group. In thermal preconditioning group before 18 hours earlier the procedure applied in control group, the subject of the experiments were made a hot water bath by keeping their body temperatures at 41 ±0,5 °C steady. And in ca'rboxymethylcellulose-hyaluronic acid film group, the same procedure is applied with the control group, so 3x5 cm carboxymethylcellulose-hyaluronic acid film layer applied intraperitoneally before the abdomen was closed. In postoperative 14 days, subjects of experiment were sacrificed and macromorphological and histopathological evaluations were held on with statistical analysis. According to our study, in every three groups, there is at least one point in macroscopical adhesion formations in comparison with statistically meaningless was found out (p>0,05). And also microscopical fibrosis rates decreased significantly in thermal preconditioning group in comparison with control and carboxymethylcellulose-hyaluronic acid group.