Tokat koşullarında tonifruit hormonunun bazı önemli patlıcan (Solanum melongena L.) çeşitlerinin verim ve erkenciliği üzerinde araştırmalar
  1. Tez No: 11537
  2. Yazar: MEHMET AKER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ABDURRAHMAN YAZGAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1990
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 46
Özet
Ö Z E T Çok yönlü değerlendirme şekilleri olan Patlıcan, yurdumuzun hemen her tarafında tüketilmekle beraber, Tokat kebabınında ana malzemelerinden olması dolayisiyle buradaki önemi daha da artmaktadır, £u çalışmada, Tokat ekolojisine uyum sağlayacağı terimin edilen Topan 374, Pala. (Yalova 49) ve Kemer Patlıcan çeşitlerinin adaptasyonu ve Tonifruit hormonunun bu çeşitlerin verim ve erkenciliği üzerinde etkilerinin araştırılması amaçlanmıştır. Yapılan literatür taramalarının özeti olarak patlıcanda hormon uygulaması verimi artırabilmekte fakat yüksek doklar, meyvede şekil bozukluğuna neden olmaktadır. Ayrıca hormonların etkinlikleriyle, ekolojik çevreler arasında farklılıklar vardır. Bir bölgede et kili olan hormon, diğer bir bölgede etkili olmaya bilmektedir. Denememizde tohum ekimi 18 Mart 1989 tarihinde, yüksek plastik tünel içinde yapılmıştır. 3 tekerrürlü bölünmüş parseller deneme desenine gere, fideler 4 Mayıs 1989 tarihinde dikilmişlerdir, çiçeklenme görüldüğünde, 4 farklı dozda hormon uygulması yapılmış ve 10 gün ara ile 3 kere tekrarlanmıştır. İlk hasat tarihi 12 Temmuz 1989 olmuştur. Patlıcan çeşitlerinin verimi erkenciliği, meyve iriliği ve boyutlarına Tonifruit hormonunun etkisi olmamıştır. Ancak 0.9 g/l lik hormon muamelesinde, meyvede açık renk oluşumu, diğerlerinde de olmakla beraber, %24 oranı ile en fazla Pala çeşidinde tesbit edilmiştir. Topan 374 çeşidi, meyvesinin yuvarlak olması nedeniyle ayrı bir grup oluşturmaktadır. Toplam verimi 19.37 T/ha. ve pazarlanabilir verimi 18.57 I/ha. dır. Kemer çeşidinde toplam verim 15.45 T/ ha. ve pazarlanabilir verim 15.10 T/ha. olarak tesbit edilmiştir. Pala çeşidinde ise toplam verim 21. 11 T/ha. ve pazarlanabilir verim 20.27 T/ ha. olarak tesbit edilmiştir. Tokat yöresinde, gerek toplam, gerekse pazarlana- bilir ürün olarak en yüksek verime sahip olan Pala patlıcan çeşidinin, Korner çeşidi yerine yetiştirilmesi uygun görülmüştür. Tonifruit hormonu ise yeni bir hormon olup, düşük doklarda ve sık peryotlarla uygulanarak denenmesi yararlı olabilir.
Özet (Çeviri)
-32- SUMMARY It was determined oi the effects of pl*nt ferov»Ui regulator (PGR) named the Toaifruit,on tlie yield and ear- liaee of some important eggplant ( So laaum melongena 1.) varieties (Topan 374, Kemer and Pala(Yalova 49)) ia Tokat. The seeds of these varieties were sawn to the plas tic tubes ia the high plastic tunnel on the date of 18^ March of 1989. In the flower stage the levels of PGR as 0,0.3,0.6 aad 0.9 g/l were treated at three times with in terval of 10 days. The PGR hasn't effected the total yield, earlines, fruit size aad dimensions. ^Che varieties of pala and Topan 374 were found to be sensitive to the PGR. At the level of 0.9 g/l high rates of the light color fruits were occured as 24# in Pala variety aad 19# ia Topan 374. fruit shape of Topan 374 has round and the total yields of this variety was found 18.37 T/ha.The total yield of Kemer was found İ3.45 T/hs. and the total yield of Pala variety v»as i'c-uüd 21.11 T/hfe.3o that Pala variety has high est tot*i yield which may be recommeded the growing instead ofTemer variety in Tokat location.