Kolo-rektal kanserlerin lokalizasyonlarının yıllara göre değişiminin saptanması ve kolo-rektal kanser tarama testlerine doktorların yaklaşımı
The Change of colorectal cancer localization concordance with time and approach of the physicians to the colorectal cancer screening tests
  1. Tez No: 115476
  2. Yazar: NAMIK ÖZCAN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. DİKMEN ARIBAL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Genel Cerrahi, Onkoloji, General Surgery, Oncology
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
VII. ÖZET Kolo-rektal kanserler literatürde kanser nedeni ile ölümlerin ikinci sırasında bulunmaktadır. Kolon ve rektum kanserlerinin kolon segmentleri üzerindeki dağılımının son dekatlarda değiştiği bildirilmektedir. Bu dağılım değişikliğinin proksimale doğru olduğunu bildiren oldukça fazla çalışma mevcuttur. Ancak bu konuda ülkemizde yapılmış bir epidemiyolojik çalışma yoktur. Bundan başka kolo-rektal kanserler tarama yöntemleri ile önlenebilecek ya da erken teşhis edilip küratif tedavileri yapılabilecek olan hastalıklardır. Bu çalışmanın amacı kolo-rektal kanser lokalizasyonunda ülkemizde herhangi değişiklik olup olmadığına dair bir veri elde etmek ve kolon adenom spektrumunu bilen uzman doktorların kolo-rektal kanserlerin erken teşhisinde kullanılan tarama testlerine yaklaşımlarım belirlemektir. Bu sayede ülkemizde böyle bir tarama programı hazırlamak için bir veri tabam oluşturabilmektir. Bu çalışmada Ankara Üniversitesi Tıpa Fakültesi Genel Cerrahi Ana Bilim Dalında 1985-2001 yıllan arasında ameliyat edilen kolo-rektal adenokarsinomalı 1771 hasta değerlendirildi. Hastalar yaş grupları, cinsiyet, tümör lokalizasyonları ve zaman içinde değişimi, operabilite oranları, rektum kanserleri için yapılmış olan ameliyat tercihleri konusunda değerlendirildi. Bundan başka kolo-rektal kanserlerde polip kanser sürecini bilen uzman doktorlann tarama testlerine yaklaşımları araştırıldı. Çalışmanın sonucu olarak kolo-rektal kanserlerin lokalizasyonunda sınırlı bir segmentte de olsa değişim olduğu saptandı. Sigmoid kolon tümörleri artmakta iken rektum tümörlerinin azaldığı bulundu. Hastaların operabilite oranlarının yıllar içinde arttığı saptandı. Rektum tümörleri için sfınkter koruyucu ameliyat seçeneğinin son yıllarda daha fazla tercih edildiği sonucuna varıldı. Araştırılan zaman peryodu içinde kolo-rektal 74kanserlerde erken evre olanların oldukça az olduğu ve bu oranın zaman içinde değişmediği tespit edildi. Çalışmanın diğer bölümünde ise kolo-rektal kanserler ile oldukça sık karşılan ve risk gruplarını bilen uzman doktorların bile tarama testlerini, kendileri ve ebeveynlerine yaptırmada ne kadar ihmalkar davrandıkları sonucu ortaya çıktı. Sonuç olarak kolo-rektal kanserlerin lokalizasyonu değişse de tarama testleri ile bu hastalığın önlenmesi mümkündür. Bu nedenle ülkemizde kolo-rektal tarama programının yapılması gerekmektedir. 75
Özet (Çeviri)
VIII. SUMMARY Colorectal cancer is the second leading cause of death in the western countries. Distribution of colorectal carsinoma on colonic segments is known to be changed in the recent decades. This change in the distribution is known to be towards proximal colonic segments. However there is no epidomiologic study on this subject in Turkey. Additionally colorectal cancers can be protected by screening procedures and early diagnosis can result in curative teraphy. The aim of this study is to investigate the change in colorectal cancer loacalization by time and to determine the approach of specialists who are thougth to know the colon adenoma spectrum, to colorectal carcima screening procedures, by the way to prepare a database to a colorectal carcinoma screening program. In this study 1771 patients operated for colorectal carcinoma between 1985-2001 at Surgery Deparment of Ankara University Medical Faculty were evaluated. Hospital recordings and patient files were investigated for age, sex, tumor localization and change in locazation by time, operability ratio and operative procedures for colorectal carcinoma. On the other hand the approach of specialists to colorectal cancers screening tests were questioned by using a written form. At the end of the study although limited to a localized segment a change in colorectal cancer localization has been detected. The number of sigmoid colon tumors was found to be rising while the number of rectum tumors was decreasing. The operability ratio of the patients was found to be increased by the time and sfincter saving procedures for rectal tumors was found to be prefered recently. During the period investigated early stage of colorectal cancers were very low in number and there were no change in the ratio of early stages by the time. 76On the other hand of the study, specialists who deal with colorectal cancers and who know rise groups were found not to be using the screening procedures for their parents and for themselves. In conclusion although the localization was found to be changed it is possible and necessary for our country to prevent colorectal carcinoma by screening procedures. 77