Operatif mortalite ve morbiditenin belirlenmesinde nutrisyonel skorlama sistemlerinin yeri
Nutritional scoring systems in determining of operative mortality and morbidity
- Tez No: 115475
- Danışmanlar: PROF.DR. NUSRET TORUN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 48
Özet
Özet: Ameliyat olacak hastalarda ameliyat öncesi nutrisyon dururumun bilinmesi postoperatif dönemde oluşabilecek riskler üzerinde büyük Önem taşımaktadır. Bu risk 198CT1İ yıllardan beri konuşulagelmektedir. İlk kez 1968 yılında Dudrick ve arkadaşları taralından total parenteral nutrisyon kullanılmaya başlandıktan sonra has tlaların preoperatif' nutrisyon parametreleri önem kazanmıştır. 1974' de antropometrik ölçümler (kol ortası çevre ölçümü, triseps deri kıvrım ölçümü, yaş, cins, boy, ağırlık ) nutrisyonel durumu belirlemekte iken daha sonraları hastaların protein dengeleri total protein, serum alburıin ve prealbumin değerleri ile belirlenmeye başlamıştır. 1975'li yıllarda deri testleri ile hastaların hücresel immüniteleri ile nutrisyon durumları arası ilişki incelenmeye başlanmıştır. I978*de Mullen ve arkadaşları ameliyat sonu çıkabilecek komplikasyonlar ve mortaliteyi tahmin ile ilgili olarak beslenme indekslerini ortaya atmış ve 1 980'de geliştirmişlerdir. Postoperatif dönemde gelişen morbidite ile malnutrisyon arasındaki ilişki çok iyi bir şekilde literatürde irdelendiği halde bu skorlama sistemlerinden hangisinin ameliyat sonrası gelişen mortalite ve morbiditeyi en iyi yansıttığı bilinmemektedir. Biz bu çalışmamızda hastaların nutrisyon durumlarını; Sübjektif Global Değerlendirme, Nutrisyonel Risk İndeksi, Maastricht Nutrisyon İndeksi, Mini Nutrisyonel Değerlendirmeden oluşan dört skorlama sistemlerini birbirleri ile karşılaştırıp ve bunlardan hangisinin mortalite ve morbiditeyi daha iyi ortaya koyduğunu göstermek istedik. Çalışmada ele alınanan 533 hastanın nutrisyon durumlarını preoperatif olarak; Sübjektif Global İndeks. Nutrisyonel Risk İndeksi, Maastrich Nutrisyon İndeksi, Mini Nutrisyonel değerlendirme ile araştırıldı. Ancak 89 hasta operasyonu kabul etmeme, major cerrahiye alınmama, inoperabilite, ilk 24 saatte ve intraoperatif mortalite ve medikol tedavi kararı alınması sebebi ile çalışma dışı bırakıldı. Sübjektif global değerlendirme, Nutrisyonel risk indeksi, Maastrich nutrisyon indeksi ve Mini nutrisyonel değerlendirme skorlama sistemlerinin hepsi mortaliteyle ilişkili saptanmıştır, ancak kendi aralarında karşılaştırıldığında belirgin bir fark 43saptanmamıştır (p>0,05). Ancak postoperatif mortaliteyi belirlemede Maastrich nutrisyon indeksi diğer skorlama sistemlerine göre daha iyi sonuç vermektedir. Nutrisyonel değerlendirme yapıldığında morbidite saptamada bütün skorlama sistemleri etkilidir. Ancak kendi aralarında nutrisyon durumu iyi olan ve olmayan hastalar olarak ikiye bölünen gruplarda 4 skorlama sistemi de nutrisyonel durum ile morbidite arasındaki korelasyonu çok iyi gösterse de Maastrich nutrisyon indeksi daha iyi ilişkili sonuçlar vermektedir. Hastaların operasyona hazırlanmasında rutin tetkikler arasına özellikle yaşı 60 üzerinde olanlarda, major cerrahi geçirecek hastalarda, malign hastalığı olanlarda nutrisyonel değerlendirme de katılmalıdır. Sonuçta çalışılan kliniğe ve hastanın durumuna göre travmatik olmayan bir değerlendirme olarak az zaman alan ve uygulaması çok kolay mini nutrisyonel değerlendirme ile daha karmaşık ve zaman alıcı diğer nutrisyonel değerlendirme sistemleri kullanılmalı tercih ise Maastrich nutrisyon indeksi olmalıdır. 44
Özet (Çeviri)
Summary: Determination of nutritional status of preoperative patients have great importance in identifying postoperative risks. These risks were mentioned since 1980 by many authors. Patients preoperative nutritional status have taken great significance since the introduction of total parenteral nutrition by Dudrick and colleques in 1968. Nutritional status was determined by antropometric measurements (midarm circumtance, triceps skin wrinkle, age, sex, height and weight) till 1974, later on the patients protein balance were determined by serum total protein, albumin, and prealbumin values. After 1975 the relation between patients cellular immunity and nutritional status were evaluated with skin tests. In 1978 Mullen and colleques have proposed a nutritional index for predicting postoperative complications and mortality, after that in 1980 they modified it. Although the relation between postoperative morbidity and malnutrition is well defined in literature, it is not clear which scoring system is better. In our study we try to evaluate the nutritional status of patients by using subjective global assesment, nutritional risk index, Maastrich nutritional index and mini nutritional assesment. We compared these test and try to show the best test for predicting postoperative morbidity and mortality. Nutritional status of 533 patients were evaluated preoperatively with subjective global assesment, nutritional risk index, Maastrich nutritional index and mini nutritional assesment. 89 patients were excluded from the study due to inoperability, refusal of the operation, inability to perform a major surgery, intraoperative -postoperative first 24 hours mortality and patients later on elected for to take medical thcraphy. All of the scoring systems were correlated with postoperative mortality. The Maastrich risk index is the best test among the scoring systems for 45determination of postoperative mortality, but there was'nt any statisticaly significant differance among them (p>0,05) Although all of the scoring systems showed the correlation between the nutritional status and postoperative morbidity in divided groups of well nutritional status and inadequate nutritional status patients, Maastrich risk index gave better results. Nutritional status should be included in to the preoperative evaluation especialy in patient over 60 years of age, before major surgery and malignant diseases. As a conclusion, according to the patients clinical status, Maastrich risk index which is a nontraumatic, short evaluation period and easy to perform evaluation method and other nutritional assesment systems which are more complicated and time consuming must be used but the performed method should be the Maastrich risk index. 4t