Kronik anal fissürlerin tedavisinde muhtelif tedavi yöntemlerinin karşılaştırılması
Comparison of various therapeutical interventions in chronic anal fissure therapy
  1. Tez No: 115477
  2. Yazar: SALİM ESEN
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. İ. ETHEM GEÇİM
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 30
Özet
XI-OZET Anal fissürler toplumda anal bölge hastalıkları içinde önemli bir yer tutmaktadır. Hastalara verdikleri rahatsız edici ağrı hissi ve kanama problemleri nedeniyle oldukça sıkıntı verici bir sağlık problemidir. Cerrahi sonrası görülen ve anal inkontinansa kadar uzanabilen komplikasyonlardan kaçmak ve hastayı ameliyat stresinden uzaklaştırabilmek amacıyla son yıllarda medikal tedaviye ağırlık verilmektedir. LIS bugün için anal fissürlerin tedavisinde en sık kullanılan cerrahi yöntem olarak kabul edilse de, GTN ve BTA uygulaması özellikle medikal tedavi tercih eden hastalarda yaygın olarak kullanılmaktadır. Bu çalışmada bu 3 tedavi şeklide hastalara uygulanmış ve hastalar fissür iyileşme zamanı, tedaviye yanıtsızlık, rekürrens ve komplikasyonlar yönünden değerlendirilmiştir. Elde edilen sonuçlar değerlendirildiğinde İyileşen hastalarda tedavinin başlangıcı ile semptomların kaybolması arası geçen süre GTN ve BTA gruplarında LIS e göre anlamlı derecede kısa bulunsa da LIS, deneyimli cerrahların elinde, en etkin tedavi etme oranı, en düşük nüks olasılığı, kabul edilebilir derecedeki fiyat etkinliği ve yan etki olasılığı ile kronik anal fissür tedavisinde altın standart olma durumunu sürdürmektedir. 24
Özet (Çeviri)
XII-SUMMARY Introduction: The quest of finding the best treatment for the chronic anal fissure is continuing. In this study, we compared the Botilinum toxin A (BTA), lateral internal sphincterotomy (LIS) and Glyceryl trinitrate (GTN) treatments for the chronic anal fissure disease. Methods: 17 patients in each group were compared in a case control study. The length of healing time, initial failure, recurrence and complication rates were compared by Mann-Whitney-U and Kruskal-Wallis tests. Results: The healing time was significantly shorter in BTA and GTN groups compared to LIS (p=0.001). The treatments failed in 6 (35 %), 0 and (18 %) in BTA.LIS and GTN groups consecutively (p=0.001). Fissures recurred in 3 (18 %),0 and 6 (35%) patients (p=0.001). Two patients (11.07%) in GTN group reported mild headache and 2 patients (11.07%) in LIS group complained of transient and self-limited incontinence. Discussion: Although healing time is longer and complication potential is higher, LIS seems to be the best treatment modality for the chronic anal fissure disease. 25