Masif karaciğer rezeksiyonunda apoptoz ve nekroz
Apoptosis and necrosis in massive hepatectomy
  1. Tez No: 115478
  2. Yazar: YAHYA EKİCİ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. SEMİH BASKAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 54
Özet
ÖZET Postoperatif karaciğer yetmezliğinin en önemli nedenlerinden biri yaygın karaciğer rezeksiyonudur. Klinik deneyimlerimize göre; %80'nin üzerinde yapılan karaciğer rezeksiyonlarında karaciğer yetmezliği görülmekte ve karaciğer yetmezliği ölüm ile sonuçlanmaktadır. Bugüne kadar karaciğer hücrelerindeki ölüm tipi nekroz olarak bilinirdi. Son dönemde karaciğer hasarında ve karaciğer hastalıklarında, hepatositlerin apoptoz yolu ile ölümü gösterilmiştir. Bununla birlikte yaygın karaciğer rezeksiyonunda, karaciğer yetmezliğine neden olan fizyopatoloji tam olarak ortaya konamamıştır. Bu çalışma yaygın karaciğer rezeksiyonunda, apoptozun rolünü araştırmak amacı ile yapıldı. Çalışma; sham (n=10) sadece laparatomi yapılan grup, %70 karaciğer rezeksiyonu yapılan grup (n=15), %85 karaciğer rezeksiyonu yapılan grup (n=15) olmak üzere 3 grup sıçan üzerinde yapıldı. Cerrahi işlemden 24 saat sonra doku hasarını değerlendirmek için, serum alanin aminotransferaz (ALT), aspartat aminotransferaz (AST), laktat dehidrogenaz (LDH), alkalen fozfataz (ALP), gamma glutamil transferaz (GGT), histolojik inceleme kullanıldı ve ayrıca serum bilirubin düzeyleri belirlendi, ölü hepatositler tripan mavisi boyaması ile belirlendi. Apoptotoik hepatositler ise hazırlanan kesitlerin M30 monoklonal antikoru ile boyaması esasına dayalı immünohistokimyasal yöntem kullanılarak belirlendi. Sham, %70 karaciğer rezeksiyonu yapılan grup ve %85 hepatektomi yapılan grup karşılaştırıldığında apoptotik hücre sayısında anlamlı (P< 0.001) olarak artış olduğu saptandı.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT One of the most important causes of postoperative hepatic failure is an inappropriate massive hepatectomy. Accumulated clinical experiences show us that hepatectomies of more than %80 induce hepatic failure, resulting in patients deaths. For many years, the type of hepatocyte death has known necrosis. Recently scientists showed, another type of cell death; apoptosis, in liver injury and liver disease. However, hepatic failure induced by massive hepatectomy is partly explained. This study was designed to investigate the role of apoptosis in hepatic failure after massive hepatectomy. Forty rats were divided into three groups; sham group (laparotomy n=10), 70% hepatectomy group (n=15), 85% hepatectomy group (n=15). Postoperative 24 hours after rats were killed for blood and liver samples. Tissue injury was evaluated with serum alanine aminotransferase (ALT), aspartate aminotransferase (AST), lactate dehydrogenase (LDH), alkaline phosphatase (ALP), gamma-glutamyl transferase (GGT), bilirubin measurements and histological examination. Dead hepatocytes were determined with Trypan Blue Dye Test. Apoptotic hepatocytes were evaluated immunohistochemicaily in sections stained with M30 monoclonal antibody. When we compare 85% hepatectomy group with the sham and 70% hepatectomy group lethal hepatectomy induced apoptosis.