Safra taşı oluşumunu engelleyen ilaçların koledok, karaciğer, pankreas ve duodenumda meydana getirdiği histopatolojik değişikliklerin incelenmesi
- Tez No: 115485
- Danışmanlar: DOÇ.DR. METE DÜREN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
ÖZET Safra taşı olan hastalarda tedavi için tercih edilen yöntem genellikle cerrahi olmakla beraber seçilmiş hastalarda cerrahi tedaviye alternatif olarak bu taşların medikal litolizi denenebilir. Bu çalışmada safra taşlarının medikal litolizinde kullanılan ursodeoksikolik asidin ve N- asetil sisteinin koledok, karaciğer, pankreas ve duodenum üzerinde erken dönemde meydana getirebileceği histopatolojik değişikliklerin araştırılması amaçlanmıştır. Her biri 2 1 rattan oluşan iki grup oluşturuldu. Oral grupta bulunan 21 rattan 7 tanesi standart su ve yemle beslendi. 7 tanesine 15 gün süre ile 15 mg/kg/gün dozunda ursodeoksikolik asit, 7 tanesine de 15 mg/kg/gün dozunda N- asetil sistein nasobiliyer tüp vasıtasıyla verildi. 57İnfüzyon grubundaki 21 rata yapılan laparatomiden sonra 7 tanesinin koledoğuna 1 cc serum fizyolojik enjekte edildi. 7 tanesinin koledoğuna 9 mg ursodeoksikolik asit 1 cc serum fizyolojik içinde eritilerek, 7 tanesine de 9 mg N- asetil sistein 1 cc serum fizyolojik içinde eritilerek enjekte edildi. Oral grup 15 günlük ilaç tedavisi sonrasında, infüzyon grubu da postoperatif 7. günde sakrifiye edilerek koledoklan, karaciğerleri, pankreasları ve duodenumları histopatolojik incelemeye alındı. Yapılan inceleme sonucunda bu organların hiçbirinde anlamlı bir histopatolojik değişiklik saptanmadı. 58
Özet (Çeviri)
SUMMARY Although surgical therapy is the preferred treatment for patients with cholelithiasis, medical litholysis can be tried as an alternative treatment in selected patients. The aim of this study is to investigate early histopathological changes in choledochus, liver, pancreas and duodenum when ursodeoxycholic acid and N-acetylcystein is used for medical litholysis of cholelithiasis. Study was performed on two groups as oral and infusion group, each consisting of 21 rats. Seven rats in 2 1 of oral group were fed with tap water and standart labarotory feed. Seven rats were administered 15 mg/kg/day ursedeoxycholic acid, and 7 rats were administered 1 5 mg/kg/day N- acetylcystein for 1 5 days via nasociliary tube. 59After laparotomy of 21 rats in infusion group, lcc 0.9% NaCl was given to the choledochus of 7 rats. 9 mg ursedeoxycholic acid in lcc 0.9% NaCl and 9 mg N-acetylcystein in lcc 0.9% NaCl were injected to the other 2 groups respectively. Rats in oral group were sacrified after medical therapy of 15 days and rats in infusion group were sacrified on postoperative 7th day and specimens of choledochus, liver, pancreas and duodenum were taken for histopathological evaluation. After the histopathological evaluation there were no significant histopathological changes in any of these organs. 60