Eğiitimi Araştırma ve Geliştirme Dairesi Başkanlığı çalışanlarının toplam kalite yönetimi uygulamaları hakkındaki görüşleri
Views of ERDD (Education Research and Development Directorate) staff on total quality management applications
- Tez No: 115520
- Danışmanlar: DR. SEÇİL ÖZKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halk Sağlığı, Public Health
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
7. - ÖZET Milli Eğitimi Geliştirme Projesi kaliteli eğitim öğretim programlan ve kaliteli öğretmen yetiştirme sistemi yanı sıra sistemin bilgili, kaliteli yöneticilere sahip olması gereğini vurgulamıştır. Bu kapsamda, Bakanlık merkez ve taşra teşkilâtı yönetimini değerlendirerek geliştirmek, böylece eğitim sisteminde etkinliğin ve verimliliğin ve dolayısıyla kalitenin artırılmasını hedeflemiştir. Bu hedefe ulaşmak üzere Millî Eğitim Bakanlığı ile Kalite Derneği (Kal-Der) arasında“İyiniyet Bildirgesi”imzalanmıştır. İyiniyet Bildirgesi; Ulusal Kalite Hareketine katılan tüm kurum ve kuruluşlarla imzalanan ve Ulusal Kalite Hareketine katılımın ana şartlarını içeren temel doküman niteliğindedir. Bakanlık olarak özdeğerlendirmelerde kullanılacak modelin EFQM (Avrupa Kalite Yönetimi Vakfı) tarafından geliştirilen“Mükemmellik Modeli”olması kararlaştırılmıştır. Bu çerçevede, Bakanlığın yardımcı birimleri arasında yer alan Eğitimi Araştırma ve Geliştirme Dairesi Başkanlığı da üstlendiği görev ve sorumlulukları toplam kalite yönetimi felsefesine uygun olarak yürütmeye başlamıştır. İlk kez bir eğitim kurumu olarak kamu kalite ödülü almaya aday olmuş ve bunu 2002 yılında 2. kez yineleyerek“Jüri Teşvik Ödülü almıştır. TKY çalışmalarının değerlendirilerek hizmetlerin etkililiği ve sürekliliğini sağlamak ve ortaya çıkması olağan problemler ile mevcut sorunlara çözüm üretilmesi amacıyla ”EARGED'in TKY çalışmalarının değerlendirilmesi Araştırması" EARGED araştırma konulan araşma alınmıştır. Araştırmada yazılı kaynaklar, resmî raporlar,ve belgeler incelenmiştir. Veri kaynağı olarak anket kullanılmıştır, araştırmada elde edilen verilerden, EARGED Başkanlığı'nın; TKY uygulamalarında iyileştirmeye açık yönleri bulunduğu, ancak genel olarak etkili ve sürekli bir kalite hareketini başlattığı, ortaya çıkması olası sorunların düşünülerek bu sorunlara karşı önlem alındığı, gözlenmiştir. Başkanlık bünyesindeki çalışmalarda kalitenin yakalanması ile Türkiye'de toplumsal hayatın her alanına ve özellikle eğitim sistemimizde kalitenin gelebileceğine inanılmaktadır. Ankete katılanların görüşlerine göre EARGED'in TKY çalışmalarındaki iyileştirmeye açık yönleri için çözümler önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
YABANCI DİLDE ÖZET ( ABSTRACT) In the National Education Development Project (NEDP), both qualified educational programs-qualified teacher training processes and the qualified administrators of the system were emphasized. In this context, it was aimed at increasing the effectiveness, productiveness and the qualty of the education system by assessing the central and provincial administration. To achieve this goal,“The Goodwill Declaration”was signed between Ministration of National Education (MONE) and The Qualty Association (Kal-Der). The Goodwill Declaration is signed by all institutions joining National Qualty Movement and includes all the necessary conditions. MONE accepted to use the EFQM (Europen Federation of Quality Management) as the MODEL to be used. In this framework, EARGED, a helping Directorate of MONE, initiated its quality activities in line with the Total Qualty Managament philosophies, for the first time, a public institiution has been candidate for the Quality Award and it repetad this process second time and received“Jury Encouragement Award”. In order to solve the problems came into being in process of TQM applications, EARGED initiated a self-assessment study. In the study, the written resources, official reports and documents were examined. Questionnaires were used as data resources. In the research, it was found that there were some fields to be improved in the fields of "TQM in the applications of ERDD; but it was seen that EARGED started a very good quality movement and took the necessary precautions to solve the possible problems According to the views of questionnaire takers, EARGED produced and prepared solutions for the possible future TQM problems.