Kimya sektörü işletmelerinde (boya, vernik, mürekkep ve macun imalatı) işçi sağlığı ve iş güvenliği önlemleri alınması açısından Ankara ilinde faaliyet gösteren işletmelerin değerlendirilmesi
In chemical industry sector enterprises (paint, varnish, ink and paste production) the evoluation of the enterprises which function in Ankara in terms of taking precautions concerning the health and job security of laborers
  1. Tez No: 115521
  2. Yazar: KEMAL KAMA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NİZAMETTİN AKTAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halk Sağlığı, Public Health
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 162
Özet
144 VIII. ÖZET Bu çalışmada Ankara İlinde faaliyet gösteren, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Ankara Bölge Müdürlüğünde dosyası bulunan Kimya Sektöründe (Endüstrisinde) yer alan Boya, vernik, mürekkep ve macun imal eden toplam 12 adet işyerinin İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği açılarından durumlarının belirlenmesi ve değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Bu amaçla işyerlerinin dosyalan üzerinde ve işyerlerinde yürütülen çalışmada işyeri bilgi formu kullanılarak işyerlerine ilişkin bilgiler derlenmiş ve bu bilgiler bilgisayar ortamında, Windows SPSS programında değerlendirilerek durum saptanmasında kullanılan veriler elde edilmiştir. Bu veriler ile birlikte, konu ile ilgili mevzuat hükümleri ve uygulamalarda dikkate alınarak değerlendirilmeler yapılmıştır. İşyerlerinde sorunların öncelikle İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği ile ilgili temel mevzuat hükümlerinde, ikinci olarak Kimya Sektöründe Boya vernik mürekkep ve macun imalatı ile ilgili en temel bazı güvenlik uygulamalarının gerçekleştirilmeden üretime geçildiği saptanmıştır. Birçok yasal düzenlemenin' de işlevsellikten uzaklaştığı göze çarpan bir diğer bulgudur. Sonuç ve öneriler kısmında ülkemizin Kimya Sektöründe Boya vernik mürekkep ve Macun İmalatı yapan işyerlerinde İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği konularında yaşanan olumsuzlukların altı çizilerek bu sorunların ortadan kaldırılmasına yönelik çözüm önerileri tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
145 IX. İNGİLİZCE ÖZET (ABSTRACT) In this study, workplaces which are filed in Ministry of Labour's Ankara Regional Office investigated in terms of Occupational Health and Safety. Totally 12 workplaces which produce Paint, Varnish, Ink and Paste in Chemical Industry are determined. 12 workplace which have sufficient records in their files were taken into the study. A“ Workplaces Information Form ”has been developed for data collection and SPSS for Windows, 6.0 software programme is used for analysis. It has been found that firstly basic Occupational Health and Safety regulations and secondly specific regulations Paint, Varnish, Ink and paste in Chemical Industry were not adhered to, In addition to this finding, It has been observed that very basic and indispensable safety rules of Chemical Industry nor followed. Furthermore lack of collaboration between institutions and routine data collection problems could be counted among findings. It has been found that many of the regulations in this field are dysfunctional. In Conclusion, possible solutions for Occupational Health and Safety problems of Paint, Varnish, Ink and paste in Chemical Industry are proposed and discussed.