Konya bölgesi 0-5 yaş grubu çocuklarda rotavirus enfeksiyonlarının seroepidemiyolojisi ve 0-3 yaş arası ishalli çocuklarda rotavirus enfeksiyonlarının lateks aglütinasyon (LA), enzyme linked immunosorbent assay (ELISA) ve polyacrylamide gel elec ...
Seroepidemiology of rotavirus infection among 0-5 years children and determination of rotavirus infection with the methods of latex, ELISA and polyacrylamide gel elektrophoresis (PAGE) among 0-3 years old diarrhoeic children in Konya region
- Tez No: 115524
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SİBEL YAVRU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Viroloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
6. ÖZET T.C. SELÇUK ÜNİVERSİTESİ SAĞLIK BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ VİROLOJİ ANABİLİM DALI Doktora tezi / Konya 2002 Konya Bölgesi 0-5 Yaş Grubu Çocuklarda Rotavirus Enfeksiyonlarının Seroepidemiyolojisi ve 0-3 Yaş Arası İshalli Çocuklarda Rotavirus Enfeksiyonlarının Lateks, ELISA ve Poliakrilamid Jel Elektroforez (PAGE) Teknikleri İle Araştırılması Hazırlayan: Mustafa Altındiş Danışman: Doç. Dr. Sibel Yavru Bu araştırmada Konya bölgesi 0-5 yaş arası çocuklarda rotavirus enfeksiyonu seroepidemiyoloj isini belirlemek amacıyla Kasım' 1999-Mart'2000 tarihlerinde S.Ü. Tıp Fakültesi Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları polikliniklerine başvuran ya da farklı testler için kendisinden kan alınan 532 çocuğun serumlarında mikronötralizasyon tekniği ile rotavirus antikoru aranmış, 1/5 dilusyonda 85 örnek (% 15.97) pozitif bulunmuştur. Rotavirus antikorları pozitif saptanan serumların SN50 değerleri 1/5.6-1/20 arasında dağılım göstermiştir. Araştırmanın ikinci bölümünde yine aynı dönemde bu bölgede 0-3 yaş grubu çocuklarda rotavirus gastroenteriti sıklığım belirlemek amacıyla çocuk polikliniğine ateş, kusma, karın ağrısı ve akut Diyare yakınmaları ile getirilen toplam 135 hastadan alınan dışkı örneklerinde lateks (Diarlex.ROTA, Orion Diagnostica, Espoo, Finland), ELISA (Mercia Diagnostics, Surrey.UK) ve Polyacrylamide Gel Electrophoresis (PAGE) yöntemleriyle Rotavirus antijeni aranmış, sırasıyla % 15. 5 5 (21/135), % 12.59 (17/135) ve % 11.85 (16/135) oranlarında pozitif bulunmuştur. Özellikle kış aylarında rastlanan gastroenteritlerin tam, tedavi ve yayılımının önlenmesinde rotavirusun de araştırılması gerektiği, rotavirusun tanısında ELISA yönteminin PAGE kadar duyarlı ve özgül olduğu kanısına varılmıştır. 71
Özet (Çeviri)
7. SUMMARY Seroepidemiology of Rotavirus Infection Among 0-5 Years Children and Determination of Rotavirus Infection With the Methods of Latex, ELISA and Polyacrylamide Gel Electrophoresis (PAGE) Among 0-3 Years Old Diarrhoeic Children in Konya Region In this study our aim was to determine rotavirus seroepidemiology in children with the age of 0-5, who had been living in Konya. So we obtained blood specimens of 532 children at Selçuk University Faculty of Medicine Pediatrics Department polyclinics between November 1999 and May 2000 and these specimens were tested for rotavirus antibody by microneutralisation technique and 85 specimens (15.97 %) were found to be positive at 1/5 dilution. Serum neutralisation values SN50 were showed positivity beween 1/5.6-1/20 dilutions. At the second stage, in order to determine the incidence of rotavirus diarrhea, we obtained stool specimens from total 135 children, aging 0 to 3, brought to the polyclinic for fever, abdominal pain, vomiting and/or acute diarrhea and rotavirus antigens were sought by means of latex agglutination (Diarlex.ROTA, Orion Diagnostica, Espoo, Finland), ELISA (Mercia Diagnostics, Surrey.UK) and Polyacrylamide Gel Electrophoresis (PAGE) and we found these rates in order: 15.55% (21/135), 12.59% (17/135) and 11.85 percent (16/135). In conclusion, we consider ELISA to be sensitive and specific as good as PAGE and rotavirus must be kept in mind in diagnosis and prevention of winter-gastroenteritis. 72