Çocuklarda yağ dokusu oranları ve fiziksel uygunluk parametrelerinin karşılaştırılması
  1. Tez No: 17299
  2. Yazar: AYSEL TARCAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NEYHAN ERGENE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoloji, Physiology
  7. Yıl: 1991
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 58
Özet
Vücut yağ oranım belirlemekte çok değişik yöntemler kullanılmak tadır. Çalışmamızın amacı vücut yağ yüzdesini, 5-7 ve 8-11 yaş grubu ço cuklarda skinfold kaliper kullanarak belirlemek ve elde edilen veriler arasında benzerlik ve farklılıkları saptayarak yöntemlerin geçerlilikle ri konusunda bir sonuca gitmektir. Ayrıca, sağlıklı gelişmenin temeli olan iyi ve düzgün postür alışkanlığının çocuklara kazandırılması, mey dana gelen postür bozukluklarını erkek belirleyip, ileri dönemde ciddi tıbbi problemlere neden olmalarım önmelemek ve bu konuda anne, baba, öğretmenlerin bilinçlendirmek, postür değerlendirmesinin okullara gire rek, sistemli bir şekilde yapılmasını sağlamaktır. Konya Bölgesi, Atatürk Spor Sitesi'nde Milli Eğitim Gençlik ve Spor Bakanlığı 'mn açmış olduğu yaz spor okuluna devam eden, 5-7 (12 kız + 15 erkek) ve 8-11 (18 kız + 14 erkek) yaş grubu toplam 59 olgunun deri kıvrım kalınlıkları skinfold kaliper kullanılarak Ölçülmüştür. Bu araş tırmada elde edilen ölçüm sonuçları vücut yoğunluğu formülüne konularak vücut dansitelerı bulunmuş ve buradanda yağ yüzdeleri hesaplanmıştır, îki grub arasındaki benzerlik ve farklılıkları bulmak amacıyla çevre öl çümü, fiziksel uygunluk parametrelerinden istirahat kan basıncı, kalp atım sayısı alınmış ve dururak uzun atlama yaptırılmıştır. Ayrıca, okula giden çocuklarda bazı postür anomalileri görüldüğü için çalışmaya postür analizide eklenmiştir. Bu anafikre göre araştırmamızın sonucunda iki yaş grubu olgularda formülden elde edilen yağ yüzdesi oranları arasında (P < 0.05), toplam skinfold ölçümlerinden ise (P < 0.01) farklılık bulunmuştur. 50İki grub arasında çevre ölçümleri (P < 0.01), boy ağırlık oranla rı (P < 0.01), istirahat kan basınçları (P < 0.01) ve durarak uzun atla ma (P < 0.01) değerleri arasında farklılık görülmüştür. Her iki grubda toplam % 70 oranında postür bozukluğu gözlenmiştir. Araştırmamıza göre çocuklarda yağ oranları yüzdeleri yaşlarına göre normal ölçülerde bulunurken, postural yönden bazı anormal durumla rın olduğu ve bununda hem eğiticiler hem de velilerin eğitilmesi sonucu düzeltilmesinin sağlıklı bir nesil elde edilmesi yönünden gerekliliği bildirilmektedir. 51
Özet (Çeviri)
Various methods have been used to determine the percentage of body fat. The aim of this study was to clarify the body fat status expressed in percentage for the various age groups of children ranging from 5 to 7 and from 8 toll by using skinfold caliper. Additionally postural analyses were planned to be carried out to determine the percentage of postural anomalies in school children and therefore discuss this serious problem, inform parents and teachers in order to find out a solution and have a healty generation. Skinfold thickness of the 59 children attending the summer sports courses in two groups consisting of 27 children in the age groups of 5 to 7 (12 girls + 15 boys) and 32 in 8 to 11 (18 girls + 14 boys) measured by using skinfold caliper. Body densities were calculated from the results by using the body density formula from that percentage of body fat was estimated. Anthropometric measurements and some physiological parameters such as resting blood pressure and heart rate were taken and standing brood jump asked to be performed. In addition, postural analyses were also determined in those usually observed in school children. A statistical difference was observed between two age groups in comparison of the results of percentage of body fat rate and skinfold measurements. There were also statistical differences between the results of anthropometric measurements, height and weight, resting blood pressure 48and standing broad jump between two age grops. Postural anomalies was observed to be at the rate of 70 %. It has been concluded that in this study although body fat percentages were in normal limits, postural analyses showed some anomalies and it is therefore necessary to correct those by educating both parents and school teachers in order to obtain healthy generations. 49