Soliter ve dominant nonfonksiyonel tiroid nodüllerinde intraoperatif isosülfan mavi boya enjeksiyonuyla sentinel lenf nodunun gösterilmesi
The display of sentinel lymph node by using intraoperative isosulfan blue dye injection in solitary and dominant nonfunctional thyroid nodules
  1. Tez No: 115525
  2. Yazar: SERKAN SARIKAYA
  3. Danışmanlar: PROF.DR. MEHMET EMİN İRFANOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 58
Özet
ÖZET Sentinel lenf nodu tiroid nodulunun ilk olarak drene olduğu lenf nodudur. Tiroid kanserli hastalarda lenfatik metastazları saptamak ve metastazı olmayanları gereksiz boyun diseksiyonundan korumak amacıyla alternatif bir yöntem olarak sentinel lenf nodu diseksiyonu gündeme gelmiştir. Bu prospektif klinik çalışmada, 1 Ekim 2000- 3 1 Mart 2002 tarihleri arasında TÜTF Genel Cerrahi AD'nda ameliyat edilen soliter ve dominant nonfonksiyonel tiroid nodülü olan, palpabl lenfadenopatisi olmayan 25 olguda; intraoperatif, intranodüler isosülfan mavisi enjeksiyonundan sonra tiroid nodülü ile birlikte boyanan sentinel lenf nodlannın frozen section ve parafın kesit incelemeleri yapıldı ve yöntemin klinik değeri incelendi. Olguların %48'inde sentinel lenf nodu gösterildi. Lenf nodlarının büyük çoğunluğu tiroiddeki nodülle aynı tarafta ve paratrakeal yerleşimliydi. Tiroid nodülünde malignite saptanan 5 olgudan 4'ünde sentinel lenf nodu boyandı ve sadece 1 olguda lenfatik metastaz tespit edildi. Sentinel lenf nodları isosülfan mavisi ile boyanan olgularda, lenf nodlarının frozen section ve parafin kesitlerinin sonuçlan arasında anlamlı bir fark bulunmadı. Frozen section incelemenin tiroid nodülüne oranla sensitivite ve spesifıte değerlerinin oldukça yüksek olduğu görüldü (sensitivite, spesifıte %100). Mikrometastazları ortaya çıkarmak için yapılan immunohistokimyasal boyamanın hematoksilen eosin boyamaya bir üstünlüğü olmadığı görüldü. 47Tiroid nodülü ve sentinel lenf nodu frozen section incelemelerinin birlikte değerlendirilmesi ve malignitenin saptanması cerraha daha küratif bir ameliyat yapma şansı sağlayacaktır. Olgu sayısının ve cerrahi deneyimin artırılması, gamma probe eşliğinde lenfosintigrafinin de eklenmesiyle daha yüksek oranda sentinel lenf nodunun gösterilebileceği düşüncesindeyiz. 48
Özet (Çeviri)
SUMMARY THE DISPLAY OF SENTINEL LYMPH NODE BY USING INTRAOPERATIVE ISOSULFAN BLUE DYE INJECTION IN SOLITARY AND DOMINANT NON-FUNCTIONAL THYROID NODULES Sentinel lymph node is the first lymph node that thyroid nodule drains. In order to identify lymphatic metastases in patients with thyroid cancer and to prevent the patients who have no metastases from needless neck dissection, as an alternative way, sentinel lymph node dissection has come into the agenda. In this prospective study, in 25 cases who were operated between 1 October 2000- 3 1 March 2002 in Trakya University, Medical Faculty, Department of General Surgery and who have solitary and non-functional thyroid nodule and who do not have palpable lymphadenopathy, after the intraoperative intranodular injection of the isosulfan blue-dye, the frozen section and haematoxylin eosin stained sections investigations of sentinel lymph nodes which were stained together with the thyroid nodule were done and the clinical significance of the method was evaluated. In 48% of the cases, sentinel lymph node was stained. Most of the lymph nodes were at the ipsilateral side of the nodule in thyroid and located paratracheal. In 4 of the 5 cases, in which malignancy was determined in thyroid nodule, sentinel lymph node was stained and only in one case, lymphatic metastases was indicated. 49In cases, in which sentinel lymph nodes were stained with the isosulfan blue-dye, there was no significant difference between the frozen section and haematoxylin eosin stained sections results of the lymph nodes. It has been reported that, in proportion to thyroid nodule, in the frozen section investigation, the sensitivity and the specifity values were very high, (sensitivity, specificity 100%) It has been reported that, immunohistochemistry dyeing, which is applied to reveal micrometastases, does not have any superiority than the haematoxylin eosin dyeing. The evaluation of the thyroid nodule investigation together with the sentinel lymph node frozen section investigation and the identification of the malignancy, would provide the chance of a more curative operation for the surgeon. We think that, with an increase in the number of the cases and in the surgical experience, with the including of the lymphoscintigraphy together with the gamma probe, in higher numbers of sentinel lymph nodes can be displayed. 50