7-11 yaş grubu obez ve nonobez çocuklarda fiziksel uygunluk
Physical fitness of obese and nonobese children aged 7-11 years
  1. Tez No: 115571
  2. Yazar: ZELİHA TULUM
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. S. UFUK YURDALAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Physical Medicine and Rehabilitation, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
ÖZET 7-11 YAŞ GRUBU OBEZ VE NONOBEZ ÇOCUKLARDA FİZİKSEL UYGUNLUK Fzt. Zeliha TULUM Çalışmamız; 7-11 yaş grubu obez ve nonobez çocuklarda fiziksel uygunluk düzeyini belirlemek, belirlenen fiziksel uygunluk düzeyinin çocuklarda obezite ile ilişkisini incelemek amacıyla yapılmıştır. Çalışmaya, İzmir Hakimiyeti Milliye İlköğretim Okulu'nda öğrenim gören 7- 1 1 yaş grubu öğrencilerinden olasılıklı örneklem yöntemi ile belirlenmiş sınıflarda bulunan 172 öğrenci alınmıştır. Olguların fiziksel özellikleri (yaş, cinsiyet, boy uzunluğu, vücut ağırlığı, vücut kütle indeksi), yeme, spor alışkanlıkları ve ebeveynlerdeki obezitenin varlığı karşılıklı görüşme yöntemi ile kaydedilmiştir. Olguların fiziksel uygunlukları ise PACER(Progressive Aerobic Cardiovascular Endurance Run)(20 metre ilerleyici müzikli koşu), curl up(mekik çekme),thrunk lift(gövde kaldırma), modifiye pull up(kolaylaştırılmış barfiks çekme), sit and reach(otur uzan) test parametrelerini içeren FITNESSGRAM fiziksel uygunluk test bataryası ile değerlendirilmiştir. Obez olguların fastfood alışkanlıkları istatistiksel olarak anlamlı derecede daha fazla, spor yapma alışkanlığı daha az ve obez ebeveyne sahip olguların obez olma oranı daha yüksektir. (p0.05) Erkek olguların 20 metre ilerleyici müzikli koşu testi, kız olguların ise otur uzan test sonuçları istatistiksel olarak daha yüksek bulunmuştur. Obez olgularda ise erkeklerin mekik çekme ve kolaylaştırılmış barfiks çekme test sonuçları istatistiksel olarak anlamlıdır. Normal olguların fiziksel uygunluklarına bakıldığında da erkeklerin 20 metre ilerleyici müzikli koşu test sonuçları normal kız olgulara göre istatistiksel olarak ileri derecede anlamlıdır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY PHYSICAL FITNESS OF OBESE AND NONOBESE CHILDREN AGED 7-11 YEARS PT. Zeliha TULUM The purpose of the study was to determine the physical fitness of obese and nonobese children aged 7 to 11 years and examine the relationship of determined physical fitness between obesity in children. The study included total 172 students from 7-11 years old students who have been chosen with possible sample method from izmir Hakimiyeti Milliye Primary Education School. The cases were interviewed about physical properties ( age, sex, height length, body weight, body mass index), eating habits, sport habits and parental obesity. FITNESSGRAM physical fitness test battary consisting PACER (Progressive Aerobic Cardiovascular Endurance Run), curl up, thrunk lift, modified pull up, sit and reach was used to evaluate the physical fitness of the cases. The fastfood habits of obese cases are statistically higher, sport habits are statistically lower and the ratio of the obesity of the cases who have obese parents is statistically higher.(p0.05) PACER test result of boys and sit and reach test result of girls is found statistically higher. In obese cases; curl up, modified pull up test results of boys are statistically important. When compared the physial fitness of normally weight cases; PACER test result of boys is statistically higher.