Ekran bağımlılığı olan çocuklarda insülin duyarlılığının değerlendirilmesi
Insulin resistance in screen addicted children
- Tez No: 374900
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞÜKRAN DARCAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Giriş: İnsülin direnci (İD) son zamanlarda gittikçe artan bir sorundur ve erişkin hayatta Tip 2 Diabetes Mellitus olarak karşımıza çıkmaktadır. İnsülin Direnci' ne neden olan durumlardan biri de hareketsizliktir. Ekran bağımlılığı (EB) teknolojinin gelişmesi ile günümüzün en büyük sorunlarından biri haline gelmiştir. Genellikle diğer psikiyiatrik hastalıklar özellikle de DEHB ile birlikte görülmektedir. İnsülin – glukoz metabolizması üzerine etkisi çok iyi bilinmemektedir. Amaç: Ekran bağımlılığı olan çocuklarda insülin direnci varlığının araştırılması Hipotez: Dikkat Eksikliği Hiperaktivite Bozukluğu (DEHB) ekran bağımlılığı ile birliktedir. Ekran bağımlısı çocuklarda aktivite azalmıştır ve buna bağlı olarak İnsülin Direnci (İD) vardır. Yöntem: Çalışmaya 11-17 yaş aralığında 108 çocuk alındı. Olgular Dikkat Eksikliği Hiperaktivite Bozukluğu (DEHB) ve EB açısından ölçekler ile değerlendirilerek üç gruba ayrıldı. I. Grup, DEHB ve EB tanılı; II. Grup, DEHB tanısı olup EB olmayan; III. Grup ise DEHB ve EB açısından normal olgular idi. Bu üç grupta eşit sayıda obez ve obez olmayan olgu bulunmaktaydı. Aktivite ve istirahat süreleri“Armband Sense Wear”ile kaydedilen olguların vücut yağ-kas-kemik analizleri 'Tanita Company' isimli şirketin ürettiği TANITA BC-420 MA' modelindeki Vücut Kompozisyon Analizatörü ile yapılmıştır. HOMA-IR değerleri ve kan lipidleri değerlendirildi. Tüm olgulara 3 günlük beslenme listesi alınarak ile üç günlük besin tüketiminin karbonhidrat, yağ ve kalori içeriği özel beslenme programı (BEBIS) ile hesaplandı. Bulgular: Olguların 67'si erkek, 41'i kız idi. Olguların yaş ortalamaları 13,72 ± 1,95; ağırlık SDS ortalamaları 1,75 ± 2; VKİ SDS ortalamaları 1,6 ± 1,7 olarak saptandı.
Özet (Çeviri)
Introduction: Insulin resistance is an increasing problem in recent times and emerges as Type 2 Diabetes Mellitus in adult life. One of the situations that cause insulin resistance is inactivity. With the development of technology, screen addiction has become one of the biggest problems. Other psychiatric diseases often seen with, especially Attention Deficit Hyperactivity Disorder (ADHD). The effect on insulin - glucose metabolism is not well known yet. Aim: To investigate the presence of insulin resistance in screen addicted children Hypothesis: Most of the ADHD children are screen addicted. Screen addiction causes decreased activity and consequently Insulin Resistance in children. Material-Methods: The 108 children in the age range of 11-17 years were included in the study. Cases divided into three groups according to ADHD and Screen Addiction scales. Group I has diagnosis of ADHD and Screen Addiction; group II has diagnosis ADHD without Screen Addiction and group III has no diagnosis ADHD or Screen Addiction. In these three groups, there were an equal number of obese and non-obese patients. In baseline HOMA-IR values and blood lipids were assessed from the cases. Body fat analysis was performed. In all cases, stuck pedometer for 3 days to measure the activity and rest periods. Carbohydrates, fat and calorie content was calculated with a nutrition program according to three-day food consumption list. Results: 67 of the patients were male, 41 of the patients were female. The mean age of the patients was 13.72 ± 1.95 years; the mean weight SDS of the patient was 1.75 ± 2 SDS; the mean BMI SDS was 1.6 ± 1.7 SDS.