Postmenopozal dönemdeki kadınlarda egzersizin fiziksel uygunluk düzeyi ve yaşam kalitesi üzerine etkisi
The Effect of exercise on physical fitness and quality of life in postmenopausal women
- Tez No: 115572
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. AYŞE ÖZCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Kadın Hastalıkları ve Doğum, Physical Medicine and Rehabilitation, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Menopoz ortalama 50 yaşında başlayan fizyolojik bir çağdır ve kadın yaşamında üreme çağının sona erip yaşlanmanın başladığını gösterir. Dünya üzerinde yaşlı nüfus oranının gittikçe arttığı günümüzde, kadınlar yaşamlarının yaklaşık 1/3'ünü postmenopozal dönemde geçirirler. Bu nedenle menopozun takip ve tedavisi önemle üzerinde durulan bir konu olmuştur. Postmenopozal erken ve geç dönemde görülen semptomların tedavisinde ilaç tedavisi (Hormon Replasman Tedavisi), diyet ve egzersiz üçlü yaklaşımının birlikte kullanılması önerilir. Postmenopozal dönemde aerobik içerikli kuvvetlendirme, germe, postür, denge ve ağırlık taşıyıcı egzersizlerden oluşan egzersiz programları kullanılır. Çalışma, postmenopozal kadınlarda egzersizin fiziksel uygunluk düzeyi ve yaşam kalitesi üzerine etkisini belirlemek amacı ile Temmuz 2001-Mart 2002 tarihleri arasında Dokuz Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim Dalı ile Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Anabilim Dalı'na başvurup Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Yüksekokulu Fitnes ünitesine yönlendirilen doğa! yollarla menopoza girmiş, 37 postmenopozal gönüllü olgu üzerinde gerçekleştirildi. Submaksimal şiddette aerobik komponentli egzersiz programı 6 hafta süresince haftada üç gün sıklığında uygulandı. Egzersiz programı öncesi ve sonrasında fiziksel uygunluk testleri uygulandı ve Nottingham Sağlık Profili ile yaşam kalitesi ölçüldü. Değerlendirmeler sonucunda elde edilen veriler bağımlı gruplarda İki Eş Arasındaki Farkın Önemlilik Testi (Paired samples t test) ile karşılaştırıldı. 6 haftalık egzersiz programı ile fiziksel uygunluk testleri sonucunda kuvvet, endurans, esneklik ve denge paremetrelerinde istatistiksel olarak anlamlı artış elde edildi.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Menopause is a physiologic period, starts around 50 years of age, and indicates that end of reproduction period and start of geing. Nowadays older population is increasing and women spend 1/3 of their life on postmenopausal period. Therefore it has become an important issue to observe and treat menopausal symptoms. Drugs (Hormone Replacement Treatment),, diet and exercise treatments are suggested being used together to treat early and late postmenopausal symptoms. During the postmenopausal period an exercise programe, composed of aerobic strengthing, stretching, postural exercises, balance and weight bearing exercises are used. This study was done to detect the effect of exercise on physical fitness level on quality of life with 37 volunter postmenopausal women who applied to Dokuz Eylül University Medical Faculty Gynocology and, Physical Medicine and Rehabilitation were reffered to Physical Therapy and Rehabilitation School Fitnes Unit; between July 2001 and March 2002. An exercise programe, which was composed of submaximal aerobic exercises was performed three days a week for 6 weeks. Physical fitness tests and Nottingham Health Profile were used to assess physical fitness and quality of life before and after exercise programe. The data were composed by paired samples t test. At the end of 6 weeks period, according to physical fitness tests, It was found that strength, endurance, flexibility and balance parameters were significantly increased.