Diz altı amputelerde farklı ayakların yürüyüş ve ambulasyon üzerine etkisi
The Effect of different prosthetic feet on the ambulation and gait of below-knee amputees
- Tez No: 115577
- Danışmanlar: PROF.DR. GÜL ŞENER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Akdoğan, S., Diz Altı Amputelerde Farklı Ayakların Yürüyüş ve Ambulasyon Üzerine Etkisi, Hacettepe Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü Protez-Ortez ve Biomekanik Programı, Bilim Uzmanlığı Tezi, Ankara, 2002. Unilateral diz altı amputelerde uygulanan üç farklı protez ayağın yürüyüş, denge, ampute tarafta ağırlık taşıma, esneklik ve ambulasyon aktiviteleri üzerine etkilerinin karşılaştırılması amacı ile planlanan bu çalışma, Hacettepe Üniversitesi Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Yüksekokulu Protez ve Biomekanik Ünitesinde yapılmıştır. Çalışmada 20 unilateral diz altı ampute SACH, dinamik ve konvansiyonel ayaklar ile birer haftalık eğitim sonrasında yürüyüş, ambulasyon aktiviteleri, protezli tarafta ağırlık taşıma, denge ve esneklik açısından değerlendirilmişlerdir.
Özet (Çeviri)
VI ABSTRACT Akdoğan, S., The Effect of Different Prosthetic Feet on the Ambulation and Gait of Below-Knee Amputees, Master Theses Health Science Institude, Prosthetics-Orthotics and Biomechanics Program, Hacettepe University, Ankara, 2002. This study was carried out in the Prosthetics and Biomechanics Department to compare the effects of three different prosthetic feet design on gait, balance, weight bearing on amputated side, body flexibility and ambulation activities. In this study 20 unilateral below-knee amputees were evaluated for gait, ambulation activities, weight bearing through the amputated side, balance and body flexibility with SACH, dynamic and conventional prosthetic feet after one week training each.