Hemiplejik hastalarda üst ekstremite motor yeteneklerinin ve kognitif becerilerinin günlük yaşam aktiviteleri ile ilişkisi
The Relationship of upper extremity motor function performance and cognitive abilities to activities of daily living in hemiplegic patients
- Tez No: 115578
- Danışmanlar: DOÇ.DR. FİLİZ CAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 738
Özet
ÖZET Öztürk G., Hemiplejik hastalarda fist ekstremite motor yeteneklerinin ve kognitif becerilerin günlük yaşam aktiviteleri ile ilişkisi, Hacettepe Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Programı Bilim Uzmanlığı Tezi, Ankara, 2002. Hemiplejik hastalarda kognitif ve üst ekstremite fonksiyonların günlük yaşam aktiviteleri ile olan ilişkisini belirlemek amacıyla yapılan bu çalışma, 30 hemiplejik hastadan oluşan bir grup üzerinde gerçekleştirilmiştir. Çalışmamıza Ankara Üniversitesi Cebeci Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Kliniği İş-Uğraşı Ünitesi'nde serebrovasküler olay tanısı konulmuş, kronik dönemde (2-4 ay) 19'u erkek, 1 1 'i kadın toplam 30 hasta alınmıştır. Hastaların tümünde sağ taraf dominanttır. Hastaların 15 'inde sağ, 15 'inde sol tutulum olup yaş ortalamaları 61±1.7 yıldır. Hastalar 8 hafta süreyle haftanın 5 günü Bobath yöntemine göre 45 dk'lık fizik tedavi ve 45 dk'lık iş uğraşı tedavi programına alınmışlardır. Hastalar iş uğraşı tedavi programı sonrasında 3 ayrı başlıkta değerlendirilmiştir. Sıra ile önce FıM, sonra HMS ve AMAT sonrasında da AYRES ile LOTCA testlerinin alt grupları uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
VI ABSTRACT Öztürk G. The relation of upper extremity motor function performance and cognitive abilities to activities of daily living in hemiplegic patients, Hacettepe University, Institute of Health Sciences, Physical Medicine and Rehabilitation Program Master of Science Thesis, Ankara, 2002. This study was performed to assess the relation of upper extremity motor performance and cognitive abilities to activities of daily living in hemiplegic patients. 30 hemiplegic patients (19 men and 11 women), diagnosed with cerebrovascular accident, in their chronic phase (2-4 months) were included into the study which was conducted at the Ankara University, Cebeci Campus, Physical Medicine and Rehabilitation Clinic Occupational Therapy department. All the patients were right-hand dominant. 15 right-sided and 15 left-sided hemiplegic patients with the average age of 61±1.7 years were included into the study. The patients underwent a therapy program, 5 days a week lasting for 8 weeks and consisting of 45 minutes Bobath method physical therapy followed by 45 minutes of occupational therapy. At the end of the occupational therapy program, the patients were assessed first with FEVI, then HMS and finally AMAT, later they were tested with AYRES and LOTCA subgroups.