Saldırganlığa ilişkin fiziksel göstergeler: Parmak oranları ve göreli yüz genişliği
Physical indicators of agression: Finger length ratios and relative facial width
  1. Tez No: 459467
  2. Yazar: FIRAT KOÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ECEVİT BARIŞ ÖZENER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Antropoloji, Anthropology
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Antropoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fizik Antropoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
Prenatal dönemde maruz kalınan cinsiyet hormonu düzeylerinin bireylerin parmak uzunluklarını, ergenlik dönemi cinsiyet hormonu düzeylerinin ise yüz morfolojilerini etkilediği, bu bağlamda prenatal süreç ve ergenlik dönemindeki testosteron seviyelerinin saldırgan davranışlarla ilişkili olabileceği düşünülmektedir. Bu çalışmanın amacı saldırganlıkla, elin ikinci ve dördüncü parmaklarının birbirine oranı (2P:4P) ile göreli yüz genişliği (yüz genişliğinin yüz uzunluğuna oranı) arasında bir ilişki olup-olmadığını incelemektir. Bu çalışma için Cumhuriyet Üniversitesi' ne lisans eğitimi amacıyla gelen, gelişimini tamamlamış 204 (102 kız, 102 erkek) öğrenciden yüz genişliği, yüz uzunluğu, her iki elin ikinci ve dördüncü parmaklarının uzunlukları, ağırlık ve boy ölçüleri alınmıştır. Antropometrik ölçümlerin yanı sıra saldırganlık düzeylerinin belirlenmesi amacıyla bireylere otuz dört sorudan oluşan Buss-Perry saldırganlık ölçeği uygulanmıştır. Bulgular incelendiğinde erkeklerde, yüz genişliği ile dolaylı saldırganlık arasında ve sağ 2P:4P ile fiziksel saldırganlık arasında pozitif yönde; göreli yüz genişliğiyle sözel saldırganlık arasında ise negatif yönde anlamlı ilişkiler olduğu görülmektedir (P < 0,05). Kadınlarda ise yüz uzunluğu ile dolaylı saldırganlık arasında negatif yönde anlamlı bir ilişki mevcuttur (P < 0,01). Ayrıca sol 2P:4P ile dolaylı saldırganlık, öfke ve ortalama saldırganlık arasında negatif yönlü anlamlı ilişkiler tespit edilmiştir (P < 0,05). Göreli yüz genişliğiyle dolaylı saldırganlık arasında da pozitif yönlü anlamlı bir ilişki gözlenmiştir. 2P:4P, göreli yüz genişliği ve saldırganlık ilişkisi her iki cinsiyet için ele alındığında boy uzunluğu, ağırlık ve yüz genişliğiyle fiziksel saldırganlık arasında pozitif yönde kuvvetli anlamlı ilişkiler olduğu görülmektedir (P < 0,01). Ayrıca boy uzunluğu, ağırlık ve yüz genişliği ile ortalama saldırganlık arasında pozitif yönde anlamlı (P < 0,05), sol 2P:4P ile dolaylı saldırganlık arasında ise negatif yönde anlamlı ilişki görülmektedir (P < 0,05). Sonuç olarak, bu çalışmanın bulgularına göre incelenen üniversite öğrencilerinde parmak oranları ve yüz genişliği ile saldırganlık düzeyleri arasında güçlü olmasa da bir takım ilişkilerin olduğu, ancak bu anlamlı ilişkilerin daha kapsamlı çalışmalar ile desteklenmesi gerektiği söylenebilir.
Özet (Çeviri)
The testosterone-estrogen level exposed during prenatal process affect the finger length and the level of testosterone during adolescence affect the facial morphology of the individual, in this context the level of testosterone in the prenatal period and adolescence is thought to be associated with aggressive behavior. The aim of this study is to examine whether there is a relationship between aggression and the second / fourth finger ratios with relative face-width. For this study, various anthropometric measurements were taken from 204 undergraduate students of Cumhuriyet University (102 female, 102 male) who have completed their physical development. Face width, face length, the length of the second and fourth fingers of both hands, weight and height measurements were taken from these individuals. In order to determine the level of aggression as well as anthropometric measurements a Buss-Perry Aggression Scale consisting of thirty-four questions was applied to these individuals.