Farklı branşlardaki elit bayan sporcuların 2. ve 4. (2d:4d) parmaklarının oranının sportif performansa etki eden bazı biyokimyasal ve endokrinolojik parametrelerle ilişkisi
Relationship between 2d:4d ratio and some biochemical and endocronological parameters effect performance in elite female athletes from different branches
- Tez No: 288691
- Danışmanlar: PROF. DR. İLHAN YETKİN, YRD. DOÇ. İBRAHİM CİCİOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
Bu çalışma, elit düzeyde spor yapan farklı branşlardaki bayan sporcuların, 2D:4D oranının sportif performans ve sportif performansa etki eden bazı hormon, vitamin ve mineral değerlerle karşılaştırılması ve ilişkisinin araştırılması amacıyla yapıldı.Araştırma elit düzeyde spor yapmakta olan olimpik spor branşlarındaki kadın sporculardan (n=77) (18 Futbol, 12 Voleybol, 14 Hentbol, 9 Boks, 7 Atletizm, 7 Halter, 10 Taekwondo) ve kontrol grubu sedanter kadın üniversite öğrencilerinden (n=26) olmak üzere toplamda gönüllü 103 kadın denek üzerinde gerçekleştirildi.Her iki elin röntgen filmi çekilerek deneklerin 2D:4D oranı filmler üzerinde belirlendi. Deney ve kontrol gruplarının performans değerleri 30m. sprint ve wingate testi ile tespit edildi. Hormon ve vitamin-mineral değerler yapılan kan analizleri sonucunda belirlendi Elde edilen verilerin istatistiksel analizleri SPSS 15 istatistik paket programı kullanıldı. Spor branşları ve sedanterler için kan, hormon, parmak oranı, vitamin ve mineral değerleri ve performans özellikleri arasındaki ilişkiler Pearson Korelasyon katsayısı ile hesaplanmıştır. Branşlar arasında farklılığın olup olmadığının belirlenmesi için ANOVA varyans analizi yapılmıştır.Grupların performans düzeylerinin tespit edilmesi amacıyla yapılan PP, AP ve MP değerlenin çalışmaya dahil edildiği wingate ve 30 m.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study was to compare 2D : 4D digit ration of elite athletes from different branches on sports performance , some hormones, vitamins and minerals that effects performance, also to search the relationship among these parameters.Totally 103 voluntary female participated in this study. 77 of them were experimental group that was included elite female athletes from different sport branches like soccer ( n=18 ), volleyball ( n=12 ), handball ( n=14 ), boxing ( n=9 ), track and field ( n=7 ), weightlifting ( n=10 ) and taekwondo ( n=10 ), the rest of the subject were sedentary university students ( n = 26 ) was classified as control group.2D : 4D digit ratio of the subjects were determined by x-ray film of both hands. Athletic performance of the subjects was assessed by wingate and 30 m sprint test. Hormone vitamin and mineral values were determined by blood analysis. Statistical analysis of the findings was done by using SPSS 15 package program. The realtionship among blood, hormones, finger digit ratio, vitamins-minerals and performance in sport branches and sedanters was calculated by Pearson Correlation Test.