Kronik bel ağrılarında etyolojik değerlendirme
Etiologic evaluation of chronic low back pains
- Tez No: 86559
- Danışmanlar: PROF. DR. AYŞEGÜL JALE SARAÇ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
ÖZET Bu çalşma Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon polikliniği ne kronik bel ağrısı şikayetiyle müracaat eden 350 hasta üzerinde yapıldı. Bütün vakalar yaş, cinsiyet, anamnez, klinik ve radyolojik özelliklerine göre sınıflandırıldı ve değerlendirildi. Hastaların % 60'ı kadındı. Kadınların yaş ortalaması 42.8 ± 6.2, erkeklerin yaş ortalaması 46.5 ± 4.9 idi. Tüm vakaların yaş ortalaması ise 44.6 ± 5.7 idi. En sık belirlenen etiyolojik nedenler disk herniasyonu ve konjenital anomalilerdi. Tespit edilen en sık konjenital anomali sakralizasyondu. Bütün vakaları etiyolojik yönden değerlendirdiğimizde; disk hernisi 128 (% 36.5), konjenital anomali 76 (% 21.6), lomber skondiloz 57 (% 16.2), fîbromiyalji 19 (% 5.4), spinal stenoz 10 (% 2.8), skolyoz 6 (% 1.7), spondilolistezis 5 (% 1.4), ankilozan spondilit 2 (% 0.5), sakroileit 2 (% 0.5) olarak bulundu. Genel çalışma populasyonunda disk hernisi en sık erkeklerde tespit edildi. Çalışma mızda, erkeklerde tespit edilen disk hernisi oranı % 53.2, kadınlarda ise % 46.8 idi. Bu çalışmada lomber skondilozun oranı % 16.2 olarak bulundu. Kadın ve erkek has taların oranı sırasıyla % 66.6 ve % 33.3 idi. 40 yaş üzerindeki hastalarda lomber spondiloz oranı % 27.5 olarak bulundu. Osteoporozlu hastaların oranı % 12.8 idi ve kadınlarda belirli bir yaşın üzerinde görülüyordu. Sonuç olarak, çalışmamız lomber disk hernisi, konjenital anomaliler, lomber spondiloz ve osteoporozun radyogramlarda en sık görülen patolojiler olduğunu ortaya koymuştur. Ka dınlarda lomber spondiloz ve osteoporoz, erkeklerde disk herniasyonu daha sık olarak bulun du. 52
Özet (Çeviri)
ABSTRACT This study was conducted in 350 patients who suffer from chronic lumbar pain complaints in Dicle University Physical therapy and Rehabilitation polyclinic in 1998 and 1999 during 3 months period. Patients were and clinic distribution. As a result of evalation all cases etiologic; the disc herniation 128 (36.5 %), konjenital anomaly 76 (21.6 %) lumbar spondylosis 57 (16.2 %), fibromialgia 19 (5.4 %), Spinal stenosis 10 (2.8 %), scolyosis (1.7 %) sypondylolisthesis 5 (1.4 %), ankylosing spondylitis 2 (0.5 %), sacroilitis 2 (0.5 %) were determined. All cases were classified and evaluated according to the age, sex, history characteristics, clinic and radyological findings. 60 % of the patients was female. The average age of female was 42.8 ± 62 and 46.5 ± 4.9 of male. The average age of all cases was found 44.6 ± 5.7. The etiologic reasons determined the most frequently were the disc herniation (36.5 %) and the Congenital anomaly (21.6 %). Congenital anomaly which are found most frequently was sacralization. The disc herniation was determined most frequently in male patients in the general population. In this study, the proportion of male with disc herniation was 53.2 % and of female was 46.8 %. In this study, proportion of lumbar spondylosis was found 16.2 % proportion of female and male patients were 66.6 % and 33.3 %, respectively. The propartion of lumbar spinozis over 40 years old was found 27.5 %. The propartion of patients with osteoporosis was 12.8 % and is seemed over certain age in female. Consequently, our study suggest that the lumbar disc herniation, Congenital anomaly, lumbar spondylosis and osteoporosis were most frequently seemed pathology in the radiograms. Lumbar spondylosis and osteoporosis in female and disc herniaiton in male were determined more frequently. 53