Omurilik yaralanmalı hastalarda glikoz intoleransı, insulin direnci ve C peptid düzeyi
Glucose intolerance, insulin resistance and C peptid levels in patients with spinal cord injury
- Tez No: 115608
- Danışmanlar: DOÇ.DR. HALİL ÜNALAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
ÖZET Bizler bu çalışma ile omurilik yaralanmalı hastalarda glikoz intoleransı, insülin direnci ve C peptid düzeylerini inceleyerek sonuçlar ile yaş, cinsiyet, lezyon derecesi, lezyon süresi, lezyon seviyesi ve vücut kitle indeksi arasındaki ilişkiyi araştırmayı amaçladık. Çalışmaya 43 OY'lı hasta (28 erkek, 15 kadın) ile 20 kişilik kontrol grubu (7 erkek, 13 kadın) alındı. Hastaların 35'i (% 81.4) paraplejik ve 8 'i (% 18.6) tetraplejik olup, 16'sı (% 37.2) inkomplet ve 27'si de (% 62.8) komplet lezyona sahipti. Hastalar ve kontrol grubundan glikoz, insülin ve C-peptid için açlık kanlan alındıktan sonra 75 gr 2 saatlik OGTT uygulandı. Glikoza kapiller olarak glukose oxidase yöntemi, insülin ve C peptide ise venöz kanda radyoimmunassay yöntemi ile bakıldı. 2 saatlik 75 gr OGTT sonuçlan 1997 The American Diabetic Association kriterlerine göre değerlendirildiğinde, çalışma grubunda 1 (% 2.33) hasta diabetik, 6 (% 13.95) hasta glikoz intoleranslı ve 36 (% 83.72) hasta normal olarak tespit edildi. Kontrol grubunda 2 (% 10.0) hasta glikoz intolerans tanısı alırken, diabet tanısı konan hasta olmadı ve diğer 18 (% 90.0) hasta normal olarak değerlendirildi. Kan şeker doruk düzeyi, çalışma grubunun genelinde 90. dakikada, paraplejik hastalarda 30. dakikada ve komplet hastalarda 120.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Glucose Intolerance, Insulin Resistance and C Peptid Levels in Patients with Spinal Cord Injury The present study was designed to investigate glucose intolerance, insulin resistance and C peptid levels in patients with spinal cord injury (SCI) and to evaluate possible relationships between these parameters and age, gender, severity and duration of injury, lesion level and body mass index (BMI). Fourty-three patients with SCI (15 female, 28 male) and 20 able- bodied controls (13 female, 7 male) were included. Thirty-five percent of the patients were paraplegic and 8 % were tetraplegia 16 patients had incomplete injury and 27 had complete injury. Two-hour 75 gr oral glucose tolerance test (OGTT) results were evaluated according to the“1997 The American Diabetic Association”criteria. In SCI group 1 patient had diabetes mellirus (DM) (2.33 %) and 6 patients (13.95 %) had glucose intolerance; 36 patients (83.72 %) were evaluated as normal. Two subjects in the control group had the diagnosis of glucose intolerance (10 %) and none had a diagnosis of DM.