Postmenopozal osteoporozlu kadınlarda dorsal kifoz açısının ve fonksiyonel durumun değerlendirilmesi
Evaluation of dorsal kyphosis angle and functional status in women with postmenopausal osteoporosis
  1. Tez No: 115609
  2. Yazar: HALİME TOROS
  3. Danışmanlar: PROF.DR. FİKRET TÜZÜN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 55
Özet
ÖZET Biz çalışmamızda, postmenopozal osteoporozlu kadınlarda dorsal kifoz açısı ölçümleriyle hastaların fonksiyonel durumları arasındaki ilişkiyi değerlendirmeyi amaçladık. Çalışmamıza yaşlan 51-80 arasında değişen, ortalama 64.6 +/- 8.01 yaş olan 50 kadın hasta alındı. Tüm olguların lomber ve dorsal lateral grafileri çektirildi. Olguların lomber ve dorsal lateral grafilerinden yararlanılarak Genant yöntemi ile spinal deformite indeksi dereceleri saptandı. Buna göre olguların %48'inde (n= 24) Grade 1 deformasyon, %52 'sinde (n= 26) Grade 2 deformasyon saptandı. Olguların lomber ve dorsal lateral grafilerinden yararlanılarak Cobb yöntemi ile saptanan T3-12 dorsal kifoz açısı dereceleri en az 16, en çok 82 ve ortalama 47.62 +/- 14.06 olarak saptandı. Çalışma sonucunda, vertebralardaki deformitelerin ilerleyen yaşla arttığı bunun da dorsal kifoz açısı derecesini arttırdığı tespit edildi. Olguların boy, kilo, vücut kitle indeksi dorsal kifoz açısı değerleri arasında anlamlı bir ilişki saptanmadı. Olguların dorsal kifoz açısı değerleriyle fonksiyonel durumu tespit etmek için sorgulanan ağrı, günlük yaşam aktiviteleri, ev içi aktiviteleri vemobilite durumları arasında anlamlı bir ilişki saptanmadı. Sonuç olarak postmenopozal osteoporozlu kadınların dorsal kifoz açısı değerleriyle fonksiyonel durum arasında anlamlı bir ilişki saptanmamış olmasına rağmen, dorsal kifoz açısı değerleriyle yaş ve menopoz süresi arasında anlamlı pozitif bir ilişki saptanmıştır. Dorsal kifoz açısı değerlerinin fonksiyonel durum üzerine olan etkilerini ortaya koymak için daha geniş olgu serili ve daha uzun dönem çalışmalara ihtiyaç vardır. 46
Özet (Çeviri)
SUMMARY The aim of this study is to define the correlation between dorsal kyphosis measurements and functional status in postmenopausal osteoporotic women. Lumbar and dorsal spine lateral radiographs of 50 postmenopausal osteoporotic women (mean age of 64.6 years R: 51-80) were evaluated in this study. 24 subjects (48 %) had Grade I and 26 subjects (52 %) had Grade II deformation according to Genant method. The mean dorsal kyphosis of 50 postmenopausal osteoporotic women were found to be 47.4 degrees (16-82) with Cobb's method. It was found that the vertebral deformity increases with age. Dorsal kyphosis angle measurements were also increasing with age and the vertebral deformity. There were no correlation between dorsal kyphosis angle measurements and subject's height, weight and the pain, daily living activities, activities at home and mobility status which we asked to evaluate the functional status. In conclusion, although there was no significant relation between dorsal kyphosis angle measurements and the functional status in postmenopausal osteoporotic women, there was significant positive relation between dorsal kyphosis angle measurements and age and duration of menopause. More prospective studies are needed to determine the relation between the dorsal kyphosis angle measurement values and the functional status. 47