Bitkilerde su stresi ve sulama zamanının belirlenmesi amacıyla kullanılması
- Tez No: 11561
- Danışmanlar: PROF. DR. BAHRİ ÇEVİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1990
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kültürteknik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
öz Bitkisel üretim, genellikle bitkilerin yetişmesi için ge rekli ölen yeterli toprak suyunun sağlanmasına bağlı olup, bitki su stresi tarafından sınırlandırılmaktadır. Bu nedenle etkili bir sulama programının hazırlanması için meydana gelebilecek su stresinin kritik değerlerinin önceden bilinmesi gerekmektedir. Bitki üst aksam sıcaklığının kullanılması esasına dayanan bitki su stres indeksleri ile bitki su durumu tespit edilebil mekte ve sulama programları hazırlanabilmektedir. Bu çalışmada bitki su stresinin yetişme ve gelişme döneminde bitki üzerindeki etkisi ve Stress Derece Gün (SDD), Stress Gün İndeksi (SDI) ve Bitki Su Stres İndeksi (CWSI) gibi bitki su stres yöntemlerine göre bitki su stresinin belirlenmesi ve sulama programlarında kullanılması incelenmiştir. Kısaca, CWSI değeri bitki su stresinin belirlenmesinde kullanılabilir. Ancak, anılan değerin sulamada kullanılmasından önce bitki için zararlı olabilen eşik değerinin önceden bilinmesi gereklidir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Much of the world's crop production depends upon precipitation to supply adequate soil moisture, and often yields are limited by crop water stress. Therefore a quantitative estimate of impending plant water stress is a critical prerequisite for the efficient scheduling of irrigations. Canopy temperature based water stress indices can be used to identify plant water status and to plan irrigation. In this study, general informations were given about the effect of levels of plant water stress explained at certain stage of development on growth of plants. In addition, stress Degree Day (SDD), Stress Day Index (SDI) and Crop Water Stress Index (CWSI) were studied yto identify plant water stress, and to plan irrigation schedule. Briefly, the CWSI could be used to identify plant water stress, however before indices can be used as a means to determine the on set of irrigation there is a need to identify crop specific threshold value.