Kuraklığa tolerant bazı domates genotiplerinin arazi performanslarının belirlenmesi
Determination of the field performance of some selected tomato genotypes againts drought stress
- Tez No: 299462
- Danışmanlar: PROF. DR. H. YILDIZ DAŞGAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 130
Özet
Bu çalışmada, daha önce kuraklığa dayanıklılığı erken bitki gelişme aşamasında saksı denemeleri ile belirlenen 30 domates genotipinin, arazi koşullarında verim ve meyve özellikleri yönünden performans karşılaştırması yapılmıştır.Genotipler % 100 tam sulama, % 50 sulama, % 25 sulama olmak üzere üç farklı su düzeyinde yetiştirilmiştir.Deneme süresince bitkilerde ve meyvelerde ölçülen, analiz edilen ve incelenen parametreler şunlardır: kuraklık stresinin bitki yeşil akasamdaki görsel zararının 0-3 skalası ile değerlendirilmesi, yaprak stoma geçirgenliği, yaprak hücrelerinde membran zararlanması, yaprak su potansiyeli, yaprak ozmotik potansiyeli, yaprak sıcaklığı, yeşil aksam taze ağırlığı, yaprak K ve Ca konsantrasyonları, bir çiçektedeki anter sayısı, bir anterdeki çiçek tozu miktarı, çiçek tozlarında morfolojik homojenlik, toplam meyve verimi, toplam meyve sayısı, meyvede ortalama ağırlık, meyvede ortalama boy, meyvede ortalama çap, meyvede suda çözülebilir kuru madde (SÇKM), meyvede titre edilebilir toplam asitlik, meyvede vitamin C, meyvede pH ve EC, genotiplerin su kullanma etkinliği. Su stresi seviyesi % 50 ve % 25 sulama olan uygulamalarda yetiştirilen 30 domates genotipinde yukarıda söz edilen parametrelerin kontrollerine göre değişimleri hesaplanmış ve bu değişimler üzerinden gerçekleştirilen özel bir tartılı derecelendirme yöntemi geliştirilerek uygulanmıştır. Bu tartılı derecelendirmeye göre domates genotipleri en çok puan alandan en az puan alana doğru dizilmiştir.
Özet (Çeviri)
In the present study, thirty tomato genotypes which were selected previously by the pot experiment in early plant development stage for their drought tolerance have been grown under the field conditions to compare them for yield and fruit characteristics.In order to determine field performance of the tomato genotypes three irrigation treatments with different water levels have been realized; 100% (as control), 50% and 25% irrigations.Some physiological, agronomical and pomological parameters have been investigated. These parameters were 0-3 damage scale, leaf membrane injury, stomatal conductivity, leaf water potential, leaf osmotic potential, leaf potassium and calcium concentrations, leaf temperature, shoot fresh weight, pollen production ratio, pollen homogenity, total yield, fruit number, mean fruit weight, mean fruit diameter, mean fruit height, fruit water soluble content, fruit pH, fruit EC, fruit vitamin C, water use efficiency. In 50% and 25% irrigated plants, the above mentioned parameters have been compared versus their control plants. A special evaluation method has been developed by using these comparisons. After the evaluation procedure 30 tomato genotypes have been ranked from the most tolerant one to the least tolerant one.