Turgor basıncına dayalı teknikle biberde su stresinin gerçek zamanlı olarak izlenmesi
Real time monitoring of water stress using technique based on Turgor pressure
- Tez No: 604916
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÖKHAN ÇAMOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarımsal Yapılar ve Sulama Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
Günümüzde, gelişen teknolojiyle birlikte bitki su stresinin belirlenmesinde yeni teknikler kullanılmaya başlanmıştır. Bu çalışmanın amacı, bitkiye dayalı izleme tekniklerinden yaprak turgor basıncı sensörlerini kullanarak biberin su stresi düzeyi ile sulama zamanını belirleme olanaklarının araştırılmasıdır. Çalışma, 2017 yılında, Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Ziraat Fakültesi Bitkisel Üretim Araştırma ve Uygulama Birimi'nde yürütülmüştür. Çalışmada; S100 (kontrol), S75, S50 ve S25 olmak üzere dört farklı sulama konusu ele alınmış, toprak nemi, toprak nemi izleme sistemi ile gerçek zamanlı olarak takip edilmiştir. Konuları en iyi temsil eden bitkilere yaprak basınç sensörleri yerleştirilmiştir. Bu sensörler aracılığıyla yaprak su durumu web tabanlı sistem ile anlık ve sürekli olarak izlenmiştir. Çalışma sonucunda, yaprak basıncı sulamalardan sonra genel olarak kısmen azalmış ve sonraki sulamaya kadar artış göstermiştir. Buna rağmen, sadece grafiksel okumalar ile sulama zamanına karar vermenin yeterli olmadığı görülmüştür. Yaprak basıncının sulamadan sonraki azalmasında meteorolojik özellikler de etkili olmuştur. Bu nedenle, meteorolojik özelliklerin de içerisinde yer aldığı modeller oluşturularak karar mekanizmasının güçlenebilececeği söylenebilir. Yapılan sınıflama ve regresyon ağacı analizine göre, yaprak basınçları kullanılarak sulama konuları ayrılabilmektedir ancak birbirine yakın sulama konuları arasında, sınıflamadaki hatanın fazla olduğu görülmüştür. Sonuç olarak, turgor basıncına dayalı teknik ile çalışan yaprak basınç sensörlerini kullanarak biberin sulama zamanının belirlenme potansiyelinin olduğu söylenebilir. Ancak, sulama konuları arasındaki ayrımın daha belirgin olması için başta laboratuvar koşullarında olmak üzere daha fazla çalışmaya gereksinim duyulmaktadır.
Özet (Çeviri)
Nowadays, new techniques have been used to determine plant water stress with developing technology. The aim of this study is to investigate the possibilities of determining the water stress level and irrigation time of pepper by using leaf pressure sensors which are based on turgor pressure from alternative plant monitoring techniques. This study was conducted in 2017 at Çanakkale Onsekiz Mart University, Faculty of Agriculture, Plant Production Research and Application Unit. Soil moisture was monitored in real time with soil moisture monitoring system. Leaf pressure sensors were placed in the plants that best represent the treatments. Leaf water status was monitored instantly and continuously with web based system via these sensors. As a result of the study, leaf pressure generally decreased partially after irrigation and increased until the next irrigation. However, it was found that deciding irrigation time with only graphical readings was not enough. The meteorological properties were also effective in decreasing leaf pressure after irrigation. For this reason, it can be said that the decision mechanism can be strengthened by creating models including meteorological features. According to the classification and regression tree analysis, it was found that there was a potential to separate the treatments of leaf pressure. However, it was seen that there was a large error in the classification among the irrigation treatments close to each other. As a result, it can be said that it has the potential to determine the irrigation time of pepper by using leaf pressure which is measured with technique based on turgor pressure. However, further studies are needed, especially in laboratory conditions, for more successful discrimination between irrigation treatments.