Bulgaristan Türklerinin 1950-1951 ve 1989'da Türkiye'ye göçleri ve iki göçmen grubunun kültürel özelliklerinin karşılaştırılması: Bursa örneği
The emigrations of the Bulgarian Turks to Turkey during the years of 1950-1951 and of 1989 and the comparison of the culturel features of these emigrant Turks: A case study of Bursa
- Tez No: 389542
- Danışmanlar: PROF. DR. SAİME YÜCEER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Tarih, Türk İnkılap Tarihi, History, History of Turkish Revolution
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Türkiye Cumhuriyeti Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 311
Özet
Bu çalışmada Bulgaristan'dan Türkiye'ye,1950-1951 ve 1989 yıllarında göç eden ve Bursa'da yerleşen Türklerin kültürel farklılıkları karşılaştırılmıştır. Çalışmada başlıca kaynak olarak Bulgaristan'dan Bursa'ya göç eden Türklerle yapılan sözlü mülakatlar ve 1950-1951 ve 1989 göçmenlerine yapılan anketler kullanılmıştır. Ancak bununla birlikte arşiv belgeleri, gazeteler, Türkiye Büyük Millet Meclisi tutanakları, istatistik özetleri yayımlanmış eserler, yayımlanmış tezler de kullanılmıştır. Böylece tarihsel veriler ışığında 1950-1951 ve 1989 göçmenlerinin kültürel durumları araştırılmış ve ayrıca bu iki göçmen grubunun kültürel farklılıkları yanında benzerlikleri de incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, The culturel differences between the Turks migrated from to Turkey in 1950-1951 and in 1989 settled in Bursa are examined. In this study, the oral interviews with the Turks migrated from Bulgaria and the public survey taken to the imigrants in 1950-1951 and in 1989 are used as the main sources. And also the documents from the Turkish Archive, newspapers, related articles, thesis dissertations and The Turkish National Assembly summaries are used as sources. Thus,the culturel situtaion of imigrants in 1950-1951 and in 1989 was examined and also the differences and the similarities between the two groups were examined.