Kronik obstruktif akciğer hastalarında bakım ve eğitimin öz-etkililik algısına etkisi
The effects of care and education on shelf-efficacy perception in the patients with chronic obstructive pulmonary disease
- Tez No: 115621
- Danışmanlar: PROF. DR. TÜRKİNAZ AŞTI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 169
Özet
7. ÖZET Araştırma Kronik Obstruktif Akciğer Hastalarında KOAH Öz-etkililik Ölçeği Türkçe Formu'nun geçerlik ve güvenirliğinin sınamak için metodolojik ve bakım ve eğitimin öz-etkilik algısına etkisini belirlemek amacı ile deneysel olarak iki aşamalı olarak planlanmış ve gerçekleştirilmiştir. Araştırma evreninin araştırmanın birinci bölümde; Atatürk Üniversitesi Tıp Fakültesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi Göğüs Hastalıkları Anabilim Dalı ve Sağlık Bakanlığı Erzurum Göğüs Hastanesi Polikliniklerine Kasım 2000 - Ocak 20001 tarihleri arasında başvuran KOAH'lı bireyler, örneklem grubunu ise bu hasta bireyler arasından seçilen toplam 100 hasta, araştırmanın ikinci bölümünde ise; araştırmanın evrenini Mart 2001 - Ağustos 2001 tarihlerinde adı geçen birimlerde hastaneye yatan hastalar, örneklem grubunu ise bu hastalar arasından seçilen toplam 60 hasta oluşturmuştur. Araştırmanın birinci bölümünde; 100 poliklinik hastasına KOAH Öz- etkililik Ölçeği Türkçe Formu, araştırmanın ikinci bölümünde ise; verilerin toplanmasında KOAH Öz-etkililik Ölçeği Türkçe Formu ve KOAH'lı Hasta Tamlama Formu kullanılmıştır. Ayrıca hastaya özel bireysel eğitim programının tüm aşamalarını sağlamak için“Hasta Öğretim Formatı”ve sözlü olarak verilen bilgiyi desteklemek için“Hasta Eğitim Kitapçığı”geliştirilmiştir. Verilerin analizinde SPSS programı ile, Cronbach's alpha ve Pearson Korelasyon Tekniği, Student's t, yüzdelik, Ki kare, Fisher Kesin Ki kare, Mac Nemar Testi ve tekrarlı ölçümlerde variyans analizi (Repeated ANOVA) kullanılmıştır. Yapılan değerlendirmede; KOAH Öz-etkililik Ölçeği Türkçe Formu'nun mükemmel bir iç tutarlılık (Coronbach's Alpha 0.94, madde toplam madde korelasyonu 0.49-0.80) ve tes- tekrar test güvenirliğine sahip olduğu (r=89); 133.
Özet (Çeviri)
8.SUMMARY The effect of care and education on self-efficacy perception in the patients with chronic obstructive pulmonary disease (COPD) This study was planned and realised in two stages to evaluate methodogically the validity and reliance of The COPD Self-efficacy Scale Turkish Form in the patients with COPD and to determine experimentally the effect of care and education on self-efficacy perception. In the first section of the study, the universe of the research is formed by the individuals with COPD admitted to the Chest Disease Hospital of The Ministry of Health in Erzurum and to the Department of Chest Diseases of Research Hospital of the Faculty of Medicine, Atatürk University, Erzurum, in the dates between November 2000 and January 2001, the sample group by total 100 patients selected among these patients; in the second section, the universe of the research is formed by the patients admitted to the same units of the two hospitals in the dates between March 2001 and August 2001, the sample group by total 60 patients selected among these patients. In gathering data, The COPD Self-efficacy Scale Turkish Form was used in the first section, The COPD Self-efficacy Scale Turkish Form and The COPD Patient Diagnosis Form in the second section. In addition,“Patient Education Booklet”was developed to supply the patients with all stages of special personal education programme and to support the information given orally. In the analysis of the data, Coronbach's Alpha, Pearson's Moment's Multiplication Correlation techniques, Student's t, Percentage, chi square, Fisher exact chi square McNemar, and Repeated Measures ANOVA were used. In the evaluation;. It was determined that COPD Self-Efficacy Scale Turkish Form has good test-retest reliability(r=0.89) and excellent internal consistency 135(Cronbach's Alpha=0.94 and corrected item-total correlation r=0.49-0.80).. In the lack of knowledge, ineffective individual coping, and anxiety diagnosis, significantly decrease in favour of experimental group (p0.05),. Significantly decrease in the control and experimental groups in terms of the diagnosis for ineffective airway cleaning, impaired gas exchange, and ineffective breathing pattern (p0.05).