Kronik obstrüktif akciğer hastalığında (KOAH) psikososyal uyumu etkileyen faktörlerin incelenmesi
Investigation of the factors affecting psychosocial adjustment to chronic obstructive pulmonary disease (COPD)
- Tez No: 503059
- Danışmanlar: PROF. DR. HEDİYE ARSLAN ÖZKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 154
Özet
Giriş: KOAH nefes darlığı ile başlayan, alevlenmelerle seyreden, ilerleyici ve yaşamı tehdit eden ağır bir akciğer hastalığı, bronşlarda hava yolu tıkanması ile ilişkili kronik öksürük, solunum güçlüğü ve balgam çıkarma ile karakterize önemli mortalite ve morbidite oranına sahip bir halk sağlığı sorunudur. KOAH sadece fiziksel değil aynı zamanda biyolojik, ruhsal, sosyal, ailesel ve çevresel etkileri olan kronik bir tablodur. Bu nedenle KOAH'lı bireyler günlük yaşam aktivitelerini yerine getirmekte güçlük yaşamasının yanında birçok psikososyal sorunları da yaşamaktadır. Amaç: Bu çalışmada KOAH'lı bireylerin psikososyal uyumlarını etkileyen faktörlerin belirlenmesi ve bu faktörlerin psikososyal uyumun alt boyutları olan; sağlık bakımına uyum, mesleki çevre, aile çevresi, seksüel ilişki, geniş aile ilişkileri, sosyal çevre ve psikolojik baskı üzerindeki etkilerinin incelenmesi amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Çalışma, Sürreyapaşa Göğüs Hastalıkları ve Göğüs Cerrahisi Eğitim ve Araştırma Hastanesi, KOAH kliniğinde Ağustos-Ekim 2017 tarihleri arasında 230 hastanın katılımı ile yürütülmüştür. Veriler, KOAH Değerlendirme Anketi (CAT), Hastalığa Psikososyal Uyum-Öz Bildirim Ölçeği (PAIS-SR) ve literatür doğrultusunda hazırlanan hastaları ve hastalıkla ilgili tanıtıcı özellikleri içeren görüşme formu kullanılarak toplanmıştır, verilerin değerlendirmesinde SPSS 21.0 paket program kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Introduction: COPD is a public health problem that has a significant mortality and morbidity rate with chronic cough, respiratory distress and sputum production associated with airway obstruction in the bronchi, a progressive and life-threatening severe pulmonary disease, starting with dyspnea, continues with exacerbations. COPD is not only physical but also a chronic taboo with biological, mental, social, familial and environmental effects. For this reason, individuals with COPD are experiencing difficulties in carrying out their daily life activities as well as experiencing many psychosocial problems. Objective : In this study, we aimed to determine the factors affecting the psychosocial adjustment of individuals with COPD, health care adaptation, occupational environment, family environment, sexual relations, extended family relationships, social environment and psychological pressure. Material and Methot: The study was conducted with the participation of 230 patients between August-October 2017 in the COPD clinic, Surreyapaşa Chest Diseases and Chest Surgery Training and Research Hospital. The data were collected using the COPD Asseement Test (CAT), the Psychosocial Adaptation-Self-Report Scale (PAIS-SR) and the interview form containing the characteristics of the patients and the SPSS 21.0 package program in evaluating the data.