Orta ve şiddetli yanığı olan erişkin hastalarda eğitim gereksinimlerinin belirlenmesi
Moderetaly or severely burned adult patients to supply their education needs
- Tez No: 115622
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜLSÜN TAŞOCAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Öğretimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
7.0ZET Araştırma, İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Hekimlikte Acil Vakalar Anabilim Dalı Acil Servisi, İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi Travma ve Acil Cerrahi Birimi, Gülhane Askeri Tıp Akademisi Yanık Ünitesi, Haydarpaşa Numune Hastanesi Genel Cerrahi Anabilim Dalı, Samatya Sosyal Sigortalar Kurumu Hastanesi Genel Cerrahi Anabilim Dalı'nda 15 Ocak- 28 Temmuz 1998 tarihleri arasında gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın örneklemini, İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Hekimlikte Acil Vakalar Anabilim Dalı Acil Servisi, İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi Travma ve Acil Cerrahi Birimi, Gülhane Askeri Tıp Akademisi Yanık Ünitesi, Haydarpaşa Numune Hastanesi Genel Cerrahi Anabilim Dalı, Samatya Sosyal Sigortalar Kurumu Hastanesi Genel Cerrahi Anabilim Dalı'nda orta ve şiddetli yanığı olan erişkin hastalarda rastlantısal örneklem yoluyla seçilen 75 yanık vakası oluşturmaktadır. Araştırmanın verileri, orta ve şiddetli yanığı olan erişkin hastalarda eğitim gereksinimlerinin belirlenmesi amacıyla araştırmacı ve danışmanı tarafından düzenlenen görüşme formu kullanılarak elde edilmiştir. Bulguların istatiksel değerlendirilmesi, yüzdeleme dağılımları kullanılarak yapılmış ve literatür ışığında/doğrultusunda tartışılmıştır. Sonuçta, yanıklı hastaların planlı, sistematik herhangi bir eğitim almadıkları, bilgi eksikliğini önemli bir sorun olarak gördükleri, öncelikle; enfeksiyondan korunma yollan, iyileşme süresi, kullanılan.ilaçlar ve etkileri, yanığın vücuttaki etkileri, yanığın psikolojik etkileri ve başa çıkma yöntemleri, egzersiz programının önemi ve uygulanması, beslenme programının önemi ve uygulanması konularında eğitim gereksinimlerinin olduğunu ifade ettikleri belirlenmiştir. 44
Özet (Çeviri)
8. SUMMARY This study is performed between January 15 and July 28, 1998 at Istanbul University Cerrahpaşa Medical Faculty Emergency Surgery Department, İstanbul University Istanbul Medical Faculty Trauma and Emergency Surgery Department, Gulhane Military Academy Burn Security Institution and Research Hospital General Surgery Department. The subject of the study was 75 moderate or severely burned patients that were randomly selected at Istanbul University Cerrahpaşa Medical Faculty Emergency Surgery Department, İstanbul University İstanbul Medical Faculty Trauma and Emergency Surgery Department, Gulhane Military Academy Burn Security institution and Research Hospital General Surgery Department. The data of the study is gathered by using interview form provided by researcher and his/her consultant under the literature information from moderately or severely burned adult patients to supply their education needs. The outcomes are statistically discussed under the literature informations by using percentage distribution tests. İn conclusion, it is observed that burned patients do not have a planned and systematic knowledge about burn, they see this knowledge insufficiency as an important problem, they need knowledge about infection prevention methods, duration of healing, used drugs and their effects of burn on body, psychological effects burn and methods to overcome them, importance of nutrition and its application. 45