Bir sağlık yüksekokulu hemşirelik bölümü öğretim elemanlarının iletişim becerilerinin öğretim elemanı ve öğrenciler tarafından değerlendirilmesi
An evaluation of communication skills of teaching staff a nursing department in health vocational school by themselves and students
  1. Tez No: 115623
  2. Yazar: AYLA KEÇECİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜLSÜN TAŞOCAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
7. ÖZET Öğretme-öğrenme sürecinde eğitimci ve öğrenci arasındaki iletişim/etkileşim amaçlanan davranışları öğrenebilmeleri için yaşamsal öneme sahiptir. Öğrenmenin olabilmesi için iletişim zorunludur. İletişim süreci hem bireylerin davranışlarını hem de öğrenmelerini etkileyeceğinden özellikle eğitim ortamında sağlıklı bir iletişimin kurulması/geliştirilmesi gerekmektedir. Araştırma, Düzce Sağlık Yüksekokulu'ndaki öğretim elemanlarının iletişim becerilerinin öğretim elemanı ve öğrenciler tarafından değerlendirilmesi amacıyla tanımlayıcı nitelikte planlanarak 2000-2001 tarihleri arasında uygulanmıştır. Araştırmanın verileri, öğretim elemanlarının sosyo-demografik özelliklerini belirlemeye yönelik 8, öğrencilerin sosyo-demografik özelliklerini belirlemeye yönelik 6 sorudan oluşan bilgi formu ve öğretim elemanlarının iletişim becerilerini belirlemek amacıyla öğretim elemanı ve öğrencilere uygulanması koşuluyla Öğretmen İletişim Becerileri Ölçeği ile elde edilmiştir. Bulguların değerlendirilmesinde yüzdelik, t-testi, varyans analizi (ANOVA) ve Tukey istatistiksel yöntemleri kullanılmış ve literatür ışığında / doğrultusunda tartışılmıştır. Sonuç olarak öğretmen iletişim becerilerine yönelik öğretim elemanı ve öğrenci görüşleri arasında empati, saydamlık, eşitlik, etkililik, yeterlik ve toplam boyutlarda anlamlı fark olduğu, hemşirelik ile ilgili derslere yönelik tüm alt boyutlarda puan ortalamalarının tıbbi bilimler ve sosyal bilimlerin puan ortalamalarından yüksek olduğu, öğrencilerin derse ilgilerinin öğretmen iletişim becerilerine yönelik görüşleri etkilediği ve az ilgiden çok fazla ilgiye kadar giderek artış gösterdiği, öğrencilerin eğitim gördükleri dönemlerinin öğretim elemanlarına yönelik görüşleri etkilediği belirlenmiştir. 52
Özet (Çeviri)
8. SUMMARY Communication and interaction between educators and students are vital for them in order to learn the target behaviours. Since the process of communication is likely to affect both individuals' behaviours and their learning a healthy communication should be enhanced and improved in the educational environment. This research has been designed as a quantitative one and applied in 2000-2001. The main aim of the research is to make the instructors and students assess the communicative skills the instructors have at Düzce Health School. The data has been collected through an information form and a Teacher Communicative Skills Scale. Information form consists of 8 questions to define the instructors' socio- demographic characteristics and 6 questions to define the students' socio-demographic characteristics. Teacher communicative skills scale is applied to instructors and students to define the instructors' communicative skills. Findings have been assessed through percentage, t-test, variance analysis (ANOVA) and Tukey statistical methods and have been discussed in the light of the literature. As a result, it has been found out that instructors and students show a big difference in their perception of the instructors' communicative skills in terms of emphaty, transparency, equality, efficiency and competency; the point avarages in the lower dimensions of all lessons related to nursing are higher than medical or social sciences' averages; student's interest in a lesson effects the views on the instructors' communicative skills and it increases from the least interested to the most interested; finally the academic season affects the students' view on their instructors' communicative skills. 53 'U^teMJHmSY©H