Koroner bakım üniteleri ve kardiyoloji servislerinde heparin kullanılan hastalarda hemşirenin sorumluluklarının belirlenmesi
The responsabilities of nurses for patients receiving heparin therapy in either cardiology wards or coronary care units
  1. Tez No: 115624
  2. Yazar: DUYGU EDEBALİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NURAY ENÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 131
Özet
110 7.0ZET Araştırma kardiyoloji servis ve koroner bakım ünitelerinde çalışan hemşirelerin heparin alan hastalara karşı sorumluluklarının belirlenmesi amacıyla kesitsel bir çalışma olarak planlandı. Mayıs-Ekim 1998 tarihleri arasında İÜ Tıp Fakültesi Hastanesi, İÜ Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Hastanesi, İÜ Kardiyoloji Enstitüsü, SSYB Haseki Devlet Hastanesi ve SSK istanbul Hastanesi kardiyoloji servis ve koroner bakım ünitelerinde çalışmakta olan 95 hemşire araştırmaya katıldı. Veri toplama aracı olarak hemşirelerin sosyo-demografik özelliklerini, heparinle ilgili genel bilgi ve uygulamalarına yönelik anket formu kullanıldı. Verilerin analizinde SPSS paket programında anlamlılık sınırı 0.05 alınarak yapıldı. Karşılaştırmalarda student t testi, ki-kare testi, Mean- Whitney u testi ve bazı değişkenler arasındaki bağıntıyı saptamak için Sperman Korelasyon analizi uygulandı. Değerlendirme sonucunda araştırmaya katılan hemşirelerin heparinle ilgili genel bilgi puanlarının orta düzeyde, uygulama puanlarının orta düzeyin altında olduğu saptandı.
Özet (Çeviri)
Ill 8. SUMMARY This cross sectional study was designed to clarify the responsibilities of the nurses for patients receiving heparin therapy in either cardiology wards or coronary care units. 95 nurses working in coronary care units or cardiology wards in IÜ Medical School Hospital, İÜ Cerrahpaşa Medical School Hospital, SSYB Haseki State Hospital and SSK istanbul Hospital were interviewed between May -October 1998 k112 An interview form focusing on the social and demographic properties and knowledge on heparin application of the nurses enrolled in the study was used in order to collect data. SPSS Computer Program wised in the evaluation of data collected. Ap valve < 0.05 was considered significant. In the comparisons student t test, chi square test and Mann-Whitney U tests were used when appropriate. In order to establish correlations between some variables, Spearman correlation analyse was used. As conclusion, general knowledge levels about heparin application of the nurses enrolled in the study were found to be average. L