H. Ü. Hemşirelik Yüksekokulu öğrencilerinin liderlik yönelimlerinin incelenmesi
Investigation of leadership tendency of students at Hacettepe University School of Nursing
  1. Tez No: 115657
  2. Yazar: NİGAR SOYÜNEN (ŞENAP)
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. SÜHEYLA ABAAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Hizmetleri Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 159314
Özet
ÖZET Soyünen, Nigar., H.Ü. Hemşirelik Yüksekokulu Öğrencilerinin Liderlik Yönelimlerinin İncelenmesi, Hacettepe Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü Hemşirelik Hizmetleri Yönetimi Programı Bilim Uzmanlığı Tezi, Ankara, 2002. Araştırma H.Ü. Hemşirelik Yüksekokulu öğrencilerinin liderlik yönelimlerini incelemek maksadıyla tanımlayıcı olarak yapılmıştır. Araştırmanın evreni H.Ü. Hemşirelik Yükseokulunda 1998-1999 eğitim yılında okuyan birinci ve dördüncü sınıf öğrencileridir. Bu öğrencilerden ANA107 (n=69) ve HEM 415 (n=62) derslerine kayıtlı ve gönüllü öğrenciler araştırma örneklemini oluşturmuştur. Araştırmada veriler; Öğrenci Tanıtıcı Bilgi Formu, Luthans (19S1)'ın geliştirip ve Cömert (1999)'in Türkçe'ye uyarlayarak güvenirlik çalışmasını yaptığı Liderlik (Yönelim) Anketi ve cevaplardaki sosyal beğenirlik etkisini ölçmek üzere Kozan (1983) tarafından geliştirilip, güvenirlik çalışması yapılmış olan Sosyal Beğenirlik Ölçeği ile toplanmıştır. Veriler SPSS for Windows 8.0 istatistik paket programında analiz edilmiş olup, araştırmada iki ortalama arasındaki farkın önemlilik testi, Kruskal Wallis Varyans Analizi, Mann Whitney-U Testi ve tanımlayıcı istatistikler, Pearson Korelasyonu kullanılmıştır. Araştırma kapsamına giren öğrencilerden çoğunluğu ailenin birinci çocuğu, 3 kardeş, 22 yaşında, daha önce ve halen çalışma deneyimi bulunmayan ve kulüp çalışmasına katılmayan öğrencilerdir. Öğrencilerin liderlik yönelimi; GLP yüksek düzeyde (X= 10.87), İLP düşük düzeyde (X=7.42) olup, bu değerlere etkisi olabileceği bildirilen SBP da yüksek düzeyde (X= 11.99) bulunmuştur. Birinci ve dördüncü sınıf öğrencilerin puan ortalamaları arasındaki fark istatistiksel olarak anlamlı bulunmamıştır (p>0.05).
Özet (Çeviri)
VI ABSTRACT Soyünen, N. Department of Nursing Management, Investigation of Leadership Tendency of Students at Hacettepe University School of Nursing, Hacettepe University Institute of Health Science, Master of Science Thesis, Ankara, 2002. This descriptive study had been done to investigate the leadership tendency of students at Hacettepe University School of Nursing. The who were volunteer and registered freshmen students in the anatomy course (ANA 107) (n=69) and senior students psychiatric and mental health nursing course (HEM 415) (n=62) at Hacettepe University School of Nursing in 1998-1999 academic fall term were included in the study. Data were collected through a questionnaire; Students Identity Information Form, Leadership Questionnaire and Social Desirability Scale. Leadership Questionnaire determines the students' leadership tendency (task oriented or people oriented) and level of leadership developed by Luthans (1981) and translated by Cömert (1999); Social Desirability Scale, that is to evaluate the effect of social desirability in answers, developed by Kozan (1983). Data was analyzed in SPSS for Windows 8.0 statistics package program, moreover the importance test of difference between two average, Kruskall Wallis Variance Analysis, Mann Whitney-U Test and Descriptive Statistics (number, percent, arithmetic average) Pearson Correlation had been used. Most of the students were the first child, had 3 siblings, were 22 years-old and has no work-life presently or in the past, and had never been joined a club or engaged in social activity presently or in the past. Students' Task oriented Point (TP) was presented at high level (X= 10.87) People oriented Point (PP) was presented at low level (X=7.42), Social Desirability Point (SDP) was also at the high level (X= 11.99). There was no statistical difference between freshmen and senior students TP, PP and SDP (p>0.05).