Papiller tiroid karsinomlarında FAS (CD95/APO-1) ve Bcl 2 ekspresyonlarının immunohistokimyasal olarak değerlendirilmesi ve bunların prognostik faktörler ile korelasyonu
FAS and Bcl 2 expression in thyroid papillary carcinomas and their prognostic correlation
  1. Tez No: 115707
  2. Yazar: HÜLYA AKGÜN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. FİGEN ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Patoloji, Pathology
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Patoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
ÖZET Amaç: Apoptozis kontrolünde Fas ve Bel 2'nin her ikiside Önemli role sahiptir. Çalışmamızda normal tiroid dokusunda (NTD) ve papiller tiroid karsinomlarında (PTK) Fas ve Bel 2 ekpresyonlarını karşılaştırdık. Tasarım: Formalinde fikse edilerek parafine gömülmüş 51 PTK ve 28 NTD (kontrol grubu) immünoperoksidaz tekniği kullanılarak Fas ve Bel 2 ile boyandı. Fas ve Bel 2 ile pozitif boyanan hücrelerin oranı 0-4 (0=%0, 1= %l-25, 2= %26-50, 3= %51-75, 4= %76-100) olarak derecelendirildi.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Background: Both Fas and Bel 2 play an important role in apoptosis control. We compared the expression of Fas and Bel 2 expression in benign thyroid tissues (BTT) and papillary thyroid carcinomas (PTC). Design: Sections of formalin- fixed paraffin-embedded tissues from 51 PTC and 28 BTT specimens (control) were immunostained for Fas and Bel 2 using the immunoperoxidase technique. The proportion of Fas and Bel 2-positive cells was evaluated on scale of 0-4 (0=0%, 1= 1-25%, 2= 26-50%, 3= 51-75%, 4= 76-100%).